Alibaba Cloud ECS – Sanal Makine Performans Testi

Daha önce hazırlamış olduğum makalede Alibaba Cloud üzerinden bir sanal makine (instance) oluşturmuştuk. Bu makalede çok detaya girmeden oluşturulan bu sunucu üzerinde çalıştırdığım sysbench çıktılarını paylaşacağım. Hangi işlemci ailesi kullanılıyor onu öğreniyoruz, ayrıca kendi sanal makineniz üzerinden aynı sysbench komutları ile gelen çıktılara bakarak kıyaslama da yapabilirsiniz. Daha önce bahsetmiştim intance oluştuktan yaklaşık 1 dakika içerisinde bağlantıya hazır hale geliyor

Aşağıdaki ekran üzerinden public ve private ipleri, instance oluşturulurken kullanılan planı kaynak değişikliğini yapabileceğiniz yönetim ekranı mevcut. Herhangi bir instance’a tıkladığınızda CPU ve Network kullanım detayları sayfanın altında grafik olarak veriliyor. IOPS ve Memory değerleri için bu ekrandan takip edebileceğiniz bir grafik yok. Belki daha sonradan eklenir.

ECS Power Up

Bu arada sayfalarının ekran görüntüsünü Firefox üzerinden alıyorum ve imajların kaydedildiği yer alibaba cloud olarak görünüyor. Dikkatimi çektiği için bunu da arada paylaşayım dedim.

Instance oluştururken avrupaya göre daha uygun maliyeti olduğu için konum olarak batı amerika (silikon vadisi) seçmiştim, burada yer alan değerler ile diğer lokasyonlar farklılık gösterebilir.

Makine üzerinde işlemci modeli Intel Xeon E5-2682 v4, 2.50 Ghz hızında olarak görünüyor ama Intel’in böyle bir işlemcisi yok. http://ark.intel.com adresinden sizlerde kontrol edebilirsiniz. Burada nasıl gözüküyor derseniz ya hypervisor bu şekilde gözükmesine sebep oluyor ya da özel olarak üretilmiş genel satışa açık olmayan bir model olabilir.

Alibaba ECS CPU

Bu arada hypervisor demişken sanallaştırma platformunun da KVM olduğunu görüyoruz.

CPU için sysbench çıktılarını aşağıda görebilirsiniz;

Alibaba ECS Sysbench

Disk IO için sysbench çıktıları aşağıdaki şekilde;

Alibaba ECS IO

İlk 10 dakika kadar sürede monitoring ekranları boşken, testler sırasında cpu ve network grafikleri de hareketlenmeye başladı.

Alibaba Cloud ECS - Sanal Makine Performans Testi

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alibaba Cloud Tüm Servisler / Makaleler Index

Alibaba Cloud üzerinden alabileceğiniz hizmetleri başlıklar ve alt başlıklar ile aşağıda kısa açıklamaları ile birlikte ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalıdır !!