Alibaba Cloud – VMware SDDC Kullanım Senaryoları

Alibaba Cloud VMware Services başlıklı makalemde artık ACS üzerinde de VMware platformu kullanabildiğimizi ve detaylarını aktarmaya çalışmıştım. Bu makalemde de bu servisi kullanabileceğiniz senaryolar ile ilgili bilgi aktarmaya çalışacağım.

Altyapı Yenileme

Ülkemizde artan kur baskısı sebebiyle, kurumlarda altyapı sahip olma bütçeleri malesef daha zorlayıcı hale geldi. Ortalama 5 yılda bir yapılan altyapı yenilemelerinde ortaya çıkan maliyetler, kurumları kiralama modellerine yönlendirmeye başladı. Tabi kurumun esnekliğine, regulasyonlarına bağlı olarak bu durum değişiklik gösterebiliyor.

Eğer verinizin ülke dışında barındırılması sizin için sorun teşkil etmiyorsa bence altyapı yenilemesi yerine VMware ortamınızı Alibaba Cloud’a taşıyabilirsiniz. Böylece 60 ay amortismanı olan sunuculara bugünden yatırım yapmazsınız. Kasanızda kalacak parayı daha mantıklı yatırımlara harcarken, size gelecek hizmet faturasını da aylık olarak vergilendirebilirsiniz.

Bu senaryonun bir diğer avantajı da donanım arızaları, güncelleme vb. efordan da kurtuluyor olmanız. Bu sayede de IT personeliniz daha verimli işlere odaklanabilir.

İş sürekliliği

İş yüklerinizin bir kısmını Alibaba Cloud üzerinde bir kısmını da on-prem ya da farklı bir servis sağlayıcı da tutarak iş sürekliliği sağlayabilirsiniz.

Felaket Kurtarma

Alibaba Cloud VMware hizmeti ile hali hazırda kullandığınız VMware ortamınızda çalışan iş yüklerinizde hiç bir değişiklik ya da dönüşüm yapmadan felaket kurtarma merkezi ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Altyapı genişlemesi

Altyapı yatırımınızı yeni yaptınız ama öngördüğünüzden çok daha fazla büyüme gerçekleşti. Bu durumda yeni sunucu tedarik ve devreye alım süreçleri gibi bir çok efor ve maliyet gerektiren durum ortaya çıkacaktır. Alibaba Cloud VMware hizmetini ile mevcut ortamınızı anında ortamınızı genişletebilirsiniz. Bu genişleme sonrasında istediğiniz iş yüklerini de ACS ye taşıyabilirsiniz.

Yukarıda aktarmaya çalıştığım kullanım senaryolarının hepsinde ortak olan özellik, kullandığınız kadar ödemeniz ve ek kaynak ihtiyaçlarının anında karşılanıyor olması. Covid-19 sebebiyle ve üretimde yaşanan sorunlar, artan maliyetler sebebiyle ürün teslimatları 4-6 haftalardan 8-12 haftalara kadar uzamış durumda. Bu durum zaten cloud dönüşümünün hızlanmasında rol alan en büyük etken.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kubernetes Platformları – Storage

Bu makalemde kubernetes platformlarında kullanılan depolama çözümleri ile ilgili temel bilgi ktarmaya çalışacağım. VMware Tanzu ...

Alibaba Cloud Day

Alibaba Cloud Day 5 Ocak 2023 tarihinde, Big Data ve Alibaba Cloud çözümlerinde 2 değerli ...

VMware Multi-cloud Briefing

VMware’in bu yılın son Multi-Cloud brifingi Türkiye saati ile 5 Aralık 2022 saat 20:00 de ...

VMware Aria Nedir?

VMware Aria multi-cloud ortamlarınızı uçtan uca tek ortam üzerinden yönetmenize olanak sağlayan ürün ailesidir. Bildiğiniz ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalıdır !!