Alibaba Cloud VMware Service

Alibaba Cloud dijital dönüşüm yolculuğunda VMware ile 2018 yılında iş ortaklığına başladıklarını duyurmuştu. Bu ortaklık için Alibaba Cloud’un dünya da ilk 3 Asya pazarında ise lider bulut servis sağlayıcı olması sebebiyle bence geç bile kalınmıştı.

Ortaklığın yaklaşık 2 sene sonrasında da VMware, ACS üzerinde tamamen kullanılabilir duruma geldi. VMware vSphere, vSAN, NSX gibi hizmetlerin hibrit olarak kullanabilirliğine imkan vermekte.

Alibaba Cloud VMware Service

Bu hizmet ile birlikte hem on-prem de çalıştırdığınız clusterları Alibaba Cloud üzerindeki bare-metal vSphere clusterlara uzatarak dağıtık bir yapıya getirebilirsiniz. Alibaba Cloud, VMware’i bare-metal vSphere hostlar üzerinde vSAN ve NSX teknolojilerini de kullanarak size tam anlamıyla SDDC çözümü sunar.

Bununla birlikte bu çözümün yaşam döngüsü ile ilgilenmeniz de gerekmez. Böylece cloud üzerinde çalışan bare-metal VMware deneyimi için extra bir yönetim, güncelleme, bakım vb. efora gerek duymazsınız.

Bir diğer güzel taraf kesintisiz migration yapabiliyor olmanız. Kısa bir zaman içerisinde ağınızı uzatıp, iş yüklerinizin tamamını ya da bir kısmını Alibaba Cloud üzerine taşıyabilirsiniz.

VMware’in multi-cloud brifinglerini takip ediyorsanız hibrit ya da multi cloud dünyasına ne kadar fazla yatırım yapıldığından haberdarsınızdır. Artan maliyetler, yedeklilik ve bulunabilirlik için dağıtık mimari ihtiyaçları sektörü bu tarafa doğru sürüklemektedir. Alibaba Cloud’un da bu oyuna dahil olması ve rekabetçi duruşu, diğer servis sağlayıcılarında fiyat politikalarını gözden geçirmesine sebep olacaktır.

Bu hizmeti biraz deneyimledikten sonra kullanım senaryoları ile alakalı bir makale daha paylaşacağım. Sorularınızı yorum kısmından iletmenizi rica ederim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye Alibaba Cloud Partner Day

Alibaba Cloud’un ülkemizde yapacağı ilk etkinlik mevcut ve aday iş ortakları için 29 Eylül 2022 ...

VMware vSAN 8 Neler Yeni?

VMware Explore 2022 da vSphere 8 ile birlikte vSAN 8 de duyuruldu. vSAN 8 ile ...

VMware vSphere 8 Neler Yeni?

VMware Explore vSphere oturumları ile alakalı makalemde yeni vSphere sürümünün 30-31 Ağustos tarihlerinde duyurulacağını iletmiştim, ...

VMware Explore 2022 vSphere Oturumları

IT dünyasının en büyük etkinliklerinden biri olan VMworld pandemi koşulları sebebiyle 2019 yılından beri online ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalıdır !!