Alibaba Cloud VMware Service

Alibaba Cloud dijital dönüşüm yolculuğunda VMware ile 2018 yılında iş ortaklığına başladıklarını duyurmuştu. Bu ortaklık için Alibaba Cloud’un dünya da ilk 3 Asya pazarında ise lider bulut servis sağlayıcı olması sebebiyle bence geç bile kalınmıştı.

Ortaklığın yaklaşık 2 sene sonrasında da VMware, ACS üzerinde tamamen kullanılabilir duruma geldi. VMware vSphere, vSAN, NSX gibi hizmetlerin hibrit olarak kullanabilirliğine imkan vermekte.

Alibaba Cloud VMware Service

Bu hizmet ile birlikte hem on-prem de çalıştırdığınız clusterları Alibaba Cloud üzerindeki bare-metal vSphere clusterlara uzatarak dağıtık bir yapıya getirebilirsiniz. Alibaba Cloud, VMware’i bare-metal vSphere hostlar üzerinde vSAN ve NSX teknolojilerini de kullanarak size tam anlamıyla SDDC çözümü sunar.

Bununla birlikte bu çözümün yaşam döngüsü ile ilgilenmeniz de gerekmez. Böylece cloud üzerinde çalışan bare-metal VMware deneyimi için extra bir yönetim, güncelleme, bakım vb. efora gerek duymazsınız.

Bir diğer güzel taraf kesintisiz migration yapabiliyor olmanız. Kısa bir zaman içerisinde ağınızı uzatıp, iş yüklerinizin tamamını ya da bir kısmını Alibaba Cloud üzerine taşıyabilirsiniz.

VMware’in multi-cloud brifinglerini takip ediyorsanız hibrit ya da multi cloud dünyasına ne kadar fazla yatırım yapıldığından haberdarsınızdır. Artan maliyetler, yedeklilik ve bulunabilirlik için dağıtık mimari ihtiyaçları sektörü bu tarafa doğru sürüklemektedir. Alibaba Cloud’un da bu oyuna dahil olması ve rekabetçi duruşu, diğer servis sağlayıcılarında fiyat politikalarını gözden geçirmesine sebep olacaktır.

Bu hizmeti biraz deneyimledikten sonra kullanım senaryoları ile alakalı bir makale daha paylaşacağım. Sorularınızı yorum kısmından iletmenizi rica ederim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alibaba Cloud ECS – Ansible Centos VM Kurulumu

Bulut tabanlı altyapıların yönetimi, günümüz iş dünyasında hızlı ve etkili bir şekilde sanal makineler oluşturmayı ...

Alibaba Cloud ECS – Ansible Windows VM Kurulumu

Günümüzde, işletmelerin hızlı ve etkili bir şekilde sanal makineler oluşturması ve yönetmesi, başarılı bir IT ...

Alibaba Cloud Compute Services Ansible Kullanımı

Ansible, Alibaba Cloud Compute Services (Alicloud) üzerinde kontrol ve yönetim sağlamak için bir dizi modül ...

VMware Explore 2023

VMware Explore 2023, kurumsal uygulamalar, bulut mimarisi, altyapı, EUC, network ve güvenlik ile ilgilenenler de ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.