Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Distributed vSwitch Konfigürasyonunu Yeni vCentera Taşıma

Bu makalemde VMware Distributed vSwitch ayarlarını yeni kurulan vCenter’a en kolay şekilde nasıl aktarırız anlatmaya çalışacağım. Bilindiği üzere dvSwitch konfigürasyonu standart vSwitchlerden farklı olarak vCenter Server üzerinde tutulur. Eğer dvSwitch kullanıyorsanız büyük bir ortamınız ve onlarca port grubunuz vardır diye tahmin ediyorum ve genelde önerilen yöntemler ile bu iş için saatler harcanabiliyor ve kolaylık olması adına kullandığımız bu özellik aksine işleri zorlaştırabiliyor.

Öncelikle bu yöntem ile taşıma yapabilmek için vSphere 5.1 veya daha üzeri bir versiyon olması gerekli, çünkü bu operasyonda distributed vSwitch konfigürasyonun yedeğini alma ve dönme şeklinde ilerleyeceğiz -ki bu özellik zaten 5.1 sürümünde eklendi-. Eğer eski vCenter Serverınız 5.1 sürümü öncesinde ise bu yöntemi kullanabilmek adına öncelikle eski vCenter Serverınızı 5.1 sürümüne yükseltin. BU MAKALE FATİH ŞÖLEN TARAFINDAN YAZILMIŞ VE www.fatihsolen.com ‘DAN KOPYALANMIŞTIR.

Eski vCenter Serverınızın 5.1 ve üzeri bir sürüm olduğunu ve yeni bir vCenter kurduğunuzu varsayarak yazıma devam ediyorum. İşlem sırası aynen bu şekilde olmalı, dvswitch konfigürasyonunu hostları taşımadan önce import ederseniz sorun çıkartabiliyor.

Konu hakkında net bir fikriniz yoksa veya ne yaptığınızı tam olarak bilmiyorsanız lütfen bu kısımdan sonra devam etmeyin. Yaşanabilecek olası problemlerde sorumluluk size aittir.

1 – Öncelikle eski vCenter Serverımıza Web Client ile bağlanıyoruz ve Distributed vSwitch konfigürasyonunu export ediyoruz. Bize bir zip dosyası verecektir.

www.fatihsolen.com | Distributed vSwitch Konfigürasyonunu Yeni vCentera Taşıma - 1

2 – Eski vCenter Serverınızda taşıyacağınız Cluster için VMware High Availability (HA) özelliğini devre dışı bırakın.

3 – Taşıyacağınız ESXi hostlarınızı eski vCenter Serverınız üzerinden şimdilik “disconnect” edin.

4 – Eski vCenterdan “disconnect” ettiğiniz hostları yeni vCenter Serverınıza register edin. Bu aşamada eğer vSphere C# Client ile bağlı iseniz aşağıdaki gibi bir sorun ile karşılaşabilirsiniz. Bunu dikkate almayın, henüz yeni vCenterımıza Distributed vSwitch konfigürasyonunu import etmedik, import işleminden sonra bu uyarı ortadan kalkacak.

www.fatihsolen.com | Distributed vSwitch Konfigürasyonunu Yeni vCentera Taşıma - 2

5 – Son olarak yeni vCenter Serverımıza Web Client ile bağlanarak hostları taşıdığımız Datacenter’a Networking görünümden sağ tıklayıp “Import Distributed Switch” e tıklayarak daha önce export ettiğimiz zip dosyasını gösterip işlemi tamamlıyoruz. Bu aşamadan sonra bir üstteki uyarının kaybolduğunu göreceksiniz.

Kontrollerinizi yapıp eski vCenter Server üzerinden disconnect ettiğiniz hostları “remove” seçeneği ile tamamen kaldırabilirsiniz.

 

www.fatihsolen.com | Distributed vSwitch Konfigürasyonunu Yeni vCentera Taşıma - 3

Bu yöntem ile vSphere 5.1 olan eski vCenterdan vSphere 5.5 versiyonuna da başarıyla geçiş yapabildim. Eğer sizde benim gibi eski sürümden yeni bir sürüme upgrade ettiyseniz son olarak dvSwitch versiyonlarını da upgrade edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VMware vSphere 6.7 Update 1 Çıktı

VMware vSphere 6.7 Update 1 yayınlandı, bu sıradan bir update gibi görünsede bir çok konuda ...

IBM/Lenovo Sunucularda “Can’t Fork” Hatası / Yönetim fonksiyonlarının durması

VMware KB lerinde yer almayan bu sorun yalnızca aşağıda listesi belirtilen IBM/Lenovo sunucularda ve IBM/Lenovo ...

VMware vRealize Network Insight (3.7) Kurulumu

VMware vRealize Network Insight (3.7) Nasıl Kurulur ? Bir önceki makalemde VMware vRealize Network Insight hakkında ...

VMware vRealize Network Insight (3.7) Nedir?

VMware vRealize Network Insight Nedir? VMware vRNI ya da uzun adıyla VMware vRealize Network Insight, vRealize ailesinin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir