Distributed vSwitch Konfigürasyonunu Yeni vCentera Taşıma

Bu makalemde VMware Distributed vSwitch ayarlarını yeni kurulan vCenter’a en kolay şekilde nasıl aktarırız anlatmaya çalışacağım. Bilindiği üzere dvSwitch konfigürasyonu standart vSwitchlerden farklı olarak vCenter Server üzerinde tutulur. Eğer dvSwitch kullanıyorsanız büyük bir ortamınız ve onlarca port grubunuz vardır diye tahmin ediyorum ve genelde önerilen yöntemler ile bu iş için saatler harcanabiliyor ve kolaylık olması adına kullandığımız bu özellik aksine işleri zorlaştırabiliyor.

Öncelikle bu yöntem ile taşıma yapabilmek için vSphere 5.1 veya daha üzeri bir versiyon olması gerekli, çünkü bu operasyonda distributed vSwitch konfigürasyonun yedeğini alma ve dönme şeklinde ilerleyeceğiz -ki bu özellik zaten 5.1 sürümünde eklendi-. Eğer eski vCenter Serverınız 5.1 sürümü öncesinde ise bu yöntemi kullanabilmek adına öncelikle eski vCenter Serverınızı 5.1 sürümüne yükseltin. BU MAKALE FATİH ŞÖLEN TARAFINDAN YAZILMIŞ VE www.fatihsolen.com ‘DAN KOPYALANMIŞTIR.

Eski vCenter Serverınızın 5.1 ve üzeri bir sürüm olduğunu ve yeni bir vCenter kurduğunuzu varsayarak yazıma devam ediyorum. İşlem sırası aynen bu şekilde olmalı, dvswitch konfigürasyonunu hostları taşımadan önce import ederseniz sorun çıkartabiliyor.

Konu hakkında net bir fikriniz yoksa veya ne yaptığınızı tam olarak bilmiyorsanız lütfen bu kısımdan sonra devam etmeyin. Yaşanabilecek olası problemlerde sorumluluk size aittir.

1 – Öncelikle eski vCenter Serverımıza Web Client ile bağlanıyoruz ve Distributed vSwitch konfigürasyonunu export ediyoruz. Bize bir zip dosyası verecektir.

www.fatihsolen.com | Distributed vSwitch Konfigürasyonunu Yeni vCentera Taşıma - 1

2 – Eski vCenter Serverınızda taşıyacağınız Cluster için VMware High Availability (HA) özelliğini devre dışı bırakın.

3 – Taşıyacağınız ESXi hostlarınızı eski vCenter Serverınız üzerinden şimdilik “disconnect” edin.

4 – Eski vCenterdan “disconnect” ettiğiniz hostları yeni vCenter Serverınıza register edin. Bu aşamada eğer vSphere C# Client ile bağlı iseniz aşağıdaki gibi bir sorun ile karşılaşabilirsiniz. Bunu dikkate almayın, henüz yeni vCenterımıza Distributed vSwitch konfigürasyonunu import etmedik, import işleminden sonra bu uyarı ortadan kalkacak.

www.fatihsolen.com | Distributed vSwitch Konfigürasyonunu Yeni vCentera Taşıma - 2

5 – Son olarak yeni vCenter Serverımıza Web Client ile bağlanarak hostları taşıdığımız Datacenter’a Networking görünümden sağ tıklayıp “Import Distributed Switch” e tıklayarak daha önce export ettiğimiz zip dosyasını gösterip işlemi tamamlıyoruz. Bu aşamadan sonra bir üstteki uyarının kaybolduğunu göreceksiniz.

Kontrollerinizi yapıp eski vCenter Server üzerinden disconnect ettiğiniz hostları “remove” seçeneği ile tamamen kaldırabilirsiniz.

 

www.fatihsolen.com | Distributed vSwitch Konfigürasyonunu Yeni vCentera Taşıma - 3

Bu yöntem ile vSphere 5.1 olan eski vCenterdan vSphere 5.5 versiyonuna da başarıyla geçiş yapabildim. Eğer sizde benim gibi eski sürümden yeni bir sürüme upgrade ettiyseniz son olarak dvSwitch versiyonlarını da upgrade edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VMware Tanzu – Storage

Bir önceki yazımda kubernetes platformları storage konseptleri hakkında temel bilgiler paylaşmıştım. Bu yazımda da Tanzu ...

Kubernetes Platformları – Storage

Bu makalemde kubernetes platformlarında kullanılan depolama çözümleri ile ilgili temel bilgi ktarmaya çalışacağım. VMware Tanzu ...

VMware vSAN 8 Neler Yeni?

VMware Explore 2022 da vSphere 8 ile birlikte vSAN 8 de duyuruldu. vSAN 8 ile ...

VMware vSphere 8 Neler Yeni?

VMware Explore vSphere oturumları ile alakalı makalemde yeni vSphere sürümünün 30-31 Ağustos tarihlerinde duyurulacağını iletmiştim, ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: İçerik Korumalıdır !!