Linuxta Gnome Desktop, KDE, X Window System nasıl kaldırılır?

Bu makalemde Fedora, Red Hat EL ve CentOS linux üzerine kurulu Gnome Desktop, KDE ve X Windows System’i nasıl kaldıracağımızı anlatacağım.

Öncelikle bu özelliği kaldırma ihtiyacı neden doğar ona değineyim. Kullanım olarak masaüstüne ihtiyaç duymuyor, sadece komutlarla yönetim sağlayabiliyor ve işletim sisteminin kullandığı işlemci ve memory kaynakları azaltılmak isteniyorsa bu özelliğini kapatarak veya kaldırarak bir miktar da olsa gereksiz kaynak tüketimi ortadan kaldırılabilir.

Bunun için öncelikle işletim sisteminin Run Level (Çalışma Düzeyi) ini değiştireceğiz.

Run Level (Çalışma Düzeyi) )nedir ne işe yarar merak edenler BURAYA tıklayarak bu konu ile ilgili bir diğer makalemden meraklarını giderebilirler.

Öncelikle bir terminal penceresi açıyoruz ve masaüstü özelliğini devre dışı bırakmak için inittab içerisinden varsayılan çalışma düzeyine ait değerini değiştiriyoruz.

# vi /etc/inittab

vi text editor ü ile açtığımız inittab dosyası içerisinde id:5:initdefault: satırını buluyor ve aşağıdaki şekilde düzenliyoruz.

id:3:initdefault:

Bu işlem ile linux işletim sisteminin varsayılan çalışma düzeyini 5 ten 3 e indirdik. Böylece makineyi yeniden başlattığımızda masaüstü yerine komut satırı ekranı gelecek.

Eğer geçici bir süre masaüstü özelliğini devre dışı bırakmak istiyorsanız yapmanız gereken işlem burada sonlanıyor. Ama tamamen bu paketleri kaldırmak istiyorsanız aşağıdaki adımlara devam etmelisiniz.

İşletim sistemini yeniden başlattıktan sonra aşağıdaki komutu/komutları girerek paketlerin tamamen kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

X Windows System’i kaldırmak için;

yum groupremove “X Window System”

KDE yi kaldırmak için;

yum groupremove “KDE (K Desktop Environment)”

Gnome Desktop’ı kaldırmak için;

yum groupremove “GNOME Desktop Environment”

Bu komutlar sonrasında işletim sistemi ilgili paketleri kaldıracaktır.

Fatih ŞÖLEN

Linuxta Gnome Desktop, KDE, X Window System nasıl kaldırılır?Linuxta Gnome Desktop, KDE, X Window System nasıl kaldırılır?Linuxta Gnome Desktop, KDE, X Window System nasıl kaldırılır?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Zimbra Nasıl Kurulur? (Fedora, Red Hat, Centos x86_64)

Açık kaynak yazılımlara yöneldiğimiz şu günlerde rakiplerine açık ara fark attığını gözlemlediğim, yönetimi, kullanımı kolay, ...

Red Hat Enterprise Linux ve Centos üzerine Zenoss Core Kurulumu

Test edip orta derecede beğendiğim ücretsiz açık kaynak monitoring uygulaması olan Zenoss Core / Community ...

Linux Run Level Nedir?

Bu makalemde Linux üzerinde çalışma düzeyleri hakkında küçük çaplı bilgi vereceğim. Linux işletim sistemlerinde 7 ...

Missing Dependency: /usr/bin/rebuild-security-providers is needed by package hatası

Bu makalemde -Fedora-, Red Hat, Centos  işletim sistemlerinde alınan “Missing Dependency: /usr/bin/rebuild-security-providers is needed by ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalıdır !!