vCenter Cross vCenter Workload Migration

vSphere 6.0 sürümü ile birlikte konuşmaya başladığımız vCenter Cross vCenter Workload Migration (vCenterlar arası iş yüklerini taşıyabilme) yeteneği, 17 Aralık 2020 tarihinde yayınlanan vSphere 7.0 Update 1c Build 17325551 ile birlikte resmi olarak hayatımıza girdi.

Artık vSphere ortamımızdaki iş yüklerimizi başka bir vCenter’a direkt olarak taşıyabilir hale geldik. Bu özellik aslında uzun yıllardır geliştirilmekte, ilk olarak fling üzerinde yayınlanan bir powercli scriptini kullanarak bunu yapabilirken, 6.5 sürümü ile birlikte powercli’ın yerleşik kütüphanesine eklenen bir fonksiyon haline gelmişti. Sonrasında yine fling üzerinde yer alan Cross vCenter Workload Migration Utility önce flash en sonunda da html5 arayüzlere entegre edilmişti.

Aslında API içerisinde 5 yıldır yer alan bu özellik için neden bu kadar uzun süre beklendiğini sorguluyor olabilirsiniz ama bu production ortamlarında hatasız yapılması gereken bir işlem ve bu süre gerçekten VMware’in bu işe ne kadar özenle yaklaştığının göstergesi.

Cross vCenter migration benim de çok sık olmasa da ihtiyaç duyduğum ve ihtiyaç halinde vakit harcadığım bir özellikti, henüz kurumdaki yapımızı bu sürüme çıkartmadığım için net deneyimlerimi paylaşamıyorum. Muhtemelen 2021’in ilk yarısında bu özelliği deneyip, deneyimlerimi paylaşmak niyetindeyim.

vCenterlar arası taşıma yapabilmek için her iki vCenter’ın birbiriyle TCP 443 portundan, hostlarınız da 8000 ve 902 TCP/UDP portlarından birbirlerine erişim sağlayabiliyor olmalı, host sürümlerinin vSphere 6.0 dan eski olmaması gerekiyor. (vSphere 6.0 sürümü Mart 2020 de end of support olduğu için en azından vSphere 6.5 veya üzerinde bir sürüm kullandığınızı varsayıyorum) Bu şartlar sağlanıyor ise artık sanal makinenize sağ tıklayarak export seçeneği veya hedef vCenter üzerinden import seçeneği ile bir kaç adımda bu işlemi tamamlayabiliyorsunuz. İşlemci uyumluluğu ve benzeri konulara değinmeyeceğim, eğer normal vMotion yapmanıza engel bir durum var ise vCenterlar arasında da yapacamayacağınızı söylememe gerek yok sanırım (: Tüm limitasyonlar için aşağıdaki KB ye göz atabilirsiniz.

https://kb.vmware.com/s/article/2106952

İşlem adımlarını gösteren Fling sayfasından aldığım gif görseli aşağıda;

vCenter Cross vCenter Workload Migration

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Harbor Kurulumu – 2

HTTPS / SSL Yapılandırması Private Key ve CA Sertifikası Oluşturma Öncelikle bir CA için bir ...

Harbor Kurulumu – 1

VMware Harbor hakkında daha önce bir makale yayınlamıştım, bu makalede de standalone olarak nasıl kurulur ...

VMware Harbor Nedir?

Harbor VMware tarafından 2014 yılında geliştirilmeye başlanan açık kaynak kodlu bir image registry çözümüdür. Image ...

VMware ESXi Host Power Policy – Powercli

ESXi hostlarda Power Management Policy seçeneğini GUI kullanarak aşağıdaki ekrandan kolaylıkla değiştirebiliyoruz, fakat onlarca sunucunuz ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalıdır !!