VMware Aria Nedir?

VMware Aria multi-cloud ortamlarınızı uçtan uca tek ortam üzerinden yönetmenize olanak sağlayan ürün ailesidir.

Bildiğiniz üzere çok fazla sayıda cloud servis sağlayıcı mevcut. Alibaba Cloud, Amazon, GCP derken her biri ayrı bilgi ve tecrübe gerektiriyor. Ayrıca özellikle büyük ortamlar için servis sağlayıcı değişikliği operasyonel olarak çok zor. Bu nedenle bulut servis sağlayıcılar tarafında da bir lock-in oluşuyor. İlk yıllar hesaplı görünen cloud servis sağlayıcılarının takip eden yıllarda uyguladığı fiyat politikaları, ülkemizdeki döviz kur farklılıları ciddi problemler oluşturabiliyor.

VMware Aria her geçen gün büyüyen ve dağıtık hale gelen bulut altyapılarımızı yönetmenin zorluğunu ortadan tamamen kaldırıyor. Hatta çok yakın bir zamanda hangi servis sağlayıcıyı kullandığınızın hiç bir önemi de olmayacak.

On-prem ortamlarınız, Alibaba Cloud, Amazon (AWS), Azure, Google Cloud, IBM Cloud, Oracle Cloud üzerinde çalışan VMware altyapınızı tek ekrandan (Aria Hub) en verimli şekilde işletebilirsiniz.

Burada işletebilirsiniz diyorum ama aslında işletme dışında da kattığı bir çok ek hizmet mevcut. Kısaca bunlara değinmek gerekirse;

VMware Aria Cost

Bu servis işyüklerimizi analiz edip, hangi iş yükünün hangi servis sağlayıcıda daha ekonomik ve performanslı olacağının bilgisini sunar.

Yakında duyurulacak olan bir özellik ile iş yüklerinizi uygun servis sağlayıcıya da kesintisiz olarak taşıyabileceksiniz.

VMware Aria Operations

Önceden bildiğimiz VMware vRealize Operations ürünü artık multi-cloud olarak Aria Operations adıyla anılacak. Eskiden olduğu gibi ama daha geniş çerçevede fiziksel, sanal ve konteyner iş yükleriniz için IT yönetimini kolaylaştıran çözümdür.

VMware Aria Automation

Bu çözümde önceden vRealize Automation ürününün multi-cloud bakış açısıyla geliştirilmiş hali diyebilirim. Multi cloud dünyası için uçtan uca otomasyon imkanı sunan bu servis sizi bir çok dertten kurtaracaktır. Farklı platformlar üzerinde olsa dahi uçtan uca otomasyon yapabilirsiniz.

Bu sayede ortamınızın esnekliğini ve verimliliği artarken karmaşıklıktan kurtulursunuz.

VMware Aria için henüz duyurulmamış bir çok yeni servis daha mevcut.

Lisans konusuna gelince, bu konuda VMware partnerlarından bilgi alabilirsiniz. vCloud suite lisansınız var ise ek bir lisansa şu an için ihtiyacınız bulunmuyor.

5 Aralık 2022 update:

VMware Aria Migration özelliği duyuruldu. Artık iş yüklerinizin en uygun/verimli çalışacağı ortama taşıyabiliyorsunuz. Bu taşımaya on-prem to cloud, cloud to cloud da dahil. Örnek vermek gerekirse AWS üzerindeki bir iş yükünü Alibaba Cloud’a doğrudan taşıyabilirsiniz. Ya da kendi veri merkezinizden diğer verimerkezinize ya da istediğiniz servis sağlayıcıya…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alibaba Cloud ECS – Ansible Centos VM Kurulumu

Bulut tabanlı altyapıların yönetimi, günümüz iş dünyasında hızlı ve etkili bir şekilde sanal makineler oluşturmayı ...

Alibaba Cloud ECS – Ansible Windows VM Kurulumu

Günümüzde, işletmelerin hızlı ve etkili bir şekilde sanal makineler oluşturması ve yönetmesi, başarılı bir IT ...

Alibaba Cloud Compute Services Ansible Kullanımı

Ansible, Alibaba Cloud Compute Services (Alicloud) üzerinde kontrol ve yönetim sağlamak için bir dizi modül ...

Alibaba Cloud Ücretsiz Eğitimler

Gelişen teknoloji dünyasında, işletmelerin başarılı olabilmeleri için güncel bilgiye sahip olmak ve bu bilgiyi etkili ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.