VMware ESX Server Donanım Uyumluluğu

VMware ESX uyumluluk konusunda sıkıntı yaşatmasa da nadiren rastladığımız durumlar için yapılacak basit ön kontrolleri içeren makalemi sizlerle paylaşıyorum.

Örneğin; Elimizde test için kullanacağımız bir sunucumuz var ESX kurduk çeşitli sorunlar çıktı. Normal şartlar altında ESX kurulumu ve yönetimi çok basit ve çok az sorun çıkaran bir sistemdir. Eğer böyle bir durumla karşılaşıyorsanız kurulum öncesi VMware Hardware Compatibility Guide yani Donanım Uyumluluk Rehberi’ne bakmamışsınız demektir.

VMware bizim için web ortamında çok basit bir arayüz ile uyumluluğu arama yaptırarakta sağlamış. Buraya Tıklayarak hangi ürün ne ile ne kadar uyumlu arama yaparak görebilirsiniz.

Eğer bu sizin için tatmin edici değilse; Bu Doküman dan sunucu üretici/model bazlı hazırlanmış olan uyumluluk listesini görebilirsiniz.

Ve son olarak; benimde bu konuda çok yerinde bulduğum bir ortam olan Community-Supported Hardware/Software Support List Bu alanda VMware Community üyelerinin kullandıkları donanım veya yazılımlar üzerinde yaptıkları testler ve sonuçlarını paylaşıyor ve arama özelliği burada da mevcut.

Dipnot olarak; sunucu listesinde sizin sunucunuz uyumlu olarak gözüküyor fakat halen uyumluluk sorunu yaşıyor iseniz; sunucunuzun üzerinde kullandığınız donanımda bir uyumsuzluk olabilir.

Yine bir örnek; Dell Poweredge R910 sunucunuz var yapılan tüm testlerde tam uyumluluk göstermiş sorunsuz bir makina ama siz bu sunucu üzerine ekstra Adaptec 1430SA 1 sata raid controller taktınız  sorun yaşıyorsunuz. Bu durumda yukarıda 3. sırada verdiğim linkteki alandan Adaptec 1430SA 1 ürününü aratıyoruz.

Bir üye bu ürünü daha önce test etmiş ve sonuç olarak mevcut yükleyici ile donanımın yüklenmediği ve dolayısıyla çalışmadığını bildirmiş. Bu durumda ya uygun sürücüyü Adaptec sitesinden indirip ESX üzerine manuel yükleyerek sorunu giderebiliriz. (Benzer durumlarda Red Hat EL 5 sürücülerinde daha önce sorun yaşamadım.) Ya da uyumlu ve daha önceden de test edilmiş başka bir donanım için yine aynı listeye bakabiliriz. Aynı sayfa üzerinde yine bir üyenin Adaptec 2410SA 1 Sata  Raid Controller donanımını test ettiğini ve sorun çıkarmadığını ek olarak oluşturma ve yeniden yapılandırma işlemlerinde donanımın yavaş çalıştığını belirtmiş.

Bu kaynakları kullanarak hem uyumlu donanımlarla en sorunsuz şekilde çalışmak ile beraber daha önce yaşanmış tecrübeleri de görme imkanımız mevcut.

Fatih ŞÖLEN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VMware vSphere HA #6 Datastore Heartbeating

VMware vSphere HA makale serisine Host Failure Detection konusu ile devam ediyoruz. Eğer önceki makaleyi ...

VMware vSphere HA #5 VM Component Protection (VMCP)

VMware vSphere HA makale serisine Host Failure Detection konusu ile devam ediyoruz. Eğer önceki makaleyi ...

VMware vSphere HA #4 VM – Application Monitoring

VMware vSphere HA makale serisine Host Failure Detection konusu ile devam ediyoruz. Eğer önceki makaleyi ...

VMware vSphere HA #3 Host Isolation Response

VMware vSphere HA makale serisine Host Failure Detection konusu ile devam ediyoruz. Eğer önceki makaleyi ...

Bir yorum

 1. Merhaba,
  vmware i bir servere bağlanmak iteğimde aşağıdaki hata msajını almaktayım.
  Sorun hakkında yardımcı olabilirmisiniz?
  Tşk

  An internol error accorred in the vsphere Client.
  Details:An item with the same key has already been added

  Contact VMWARE support if necessary

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalıdır !!