VMware Harbor Nedir?

Harbor VMware tarafından 2014 yılında geliştirilmeye başlanan açık kaynak kodlu bir image registry çözümüdür.

Image registry’nin ne olduğunu bilmeyenler için en basit tabirle, konteyner imajlarınızı güvenli bir şekilde depolamanızı sağlayan kütüphaneler diyebiliriz.

VMware Harbor Nedir?

Konteyner altyapılarının yaygınlaşması ile oluşan ihtiyaçlardan biri de şüphesiz image registryler. VMware bu ihtiyacı öngörerek 2014 yılında Harbor’u geliştirmeye başlayıp 2016 yılında tamamen açık kaynak kodlu hale getirdi. Harbor diğer çözümlere oranla uyumluluğu, kullanım kolaylığı ve performansıyla öne ciddi oranda öne çıkmakta, bence bunu da geliştirmeye ilk başlanan çözümlerden biri olmasına borçlu. Ayrıca Harbor 2018 yılında Cloud Native Computing Foundation’ın kabul ettiği ilk image registry bunu da eklemek isterim.

Ayrıca VMware Tanzu ve Kubernetes with vSphere ürünlerine tam entegre şekilde çalışabilmektedir. Yalnız entegre olarak gelen sürüm ayrıca kuracağınız Harbor sürümünden daha kısıtlı özelliklere sahip oluyor. Her ne kadar kısıtlı özelliklere sahip olsa da işinize engel olmayacak kadar özellik yine de mevcut, vSphere ile entegre olan sürümün özelliklerinden makalenin ilerleyen kısımlarında bahsedeceğim.

Harbor, docker ve kubernetes ile haşır neşir olan herkesin bildiği ya da en azından adını duyduğu 9 farklı bileşenden oluşuyor. Burada kullanılan bileşenlerin bilinirliğine vurgu yapıyorum çünkü, kullanacağınız çözümler ne kadar bilinen ve yaygın kullanılan bileşenlere sahip ise konu ile alakalı bir o kadar bilgi ve tecrübeye ulaşmanız da kolaylaşıyor. Harbor için de kullanımdan, sorun gidermeye kadar istemediğiniz kadar kaynağa basit google aramaları ile ulaşabiliyorsunuz.

Harbor Bileşenleri;

  • Beego
  • Chartmuseum
  • Clair
  • Docker/distribution
  • Docker/notary
  • Helm
  • Postgresql
  • Redis
  • Swagger-ui

VMware Harbor’un web arayüzü ile konteyner imajlarınızı depolayabilir, image pool’lar oluşturabilirsiniz.

VMware Harbor Nedir?

Kullanıcılara roller tanımlayabilir, image ya da image pool’lara erişimleri kullanıcı ya da rol bazlı kısıtlayabilir, ayrıca bu erişim veya yürütülen operasyonları da denetleyebilir ve loglayabilirsiniz.

İlerleyen günlerde açık kaynak kodlu olan sürümün kurulumu ile alakalı bir makale daha yayınlayacağım. VMware integrated olan sürümü için Tanzu ile alakalı makalelerime bakmanızı öneririm.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Harbor Kurulumu – 3

Harbor Konfigürasyonu ve Deployment (Devamı) YML dosyasının düzenlenmesi Kuruluma başlamadan önce daha önce indirip arşivden ...

Harbor Kurulumu – 2

HTTPS / SSL Yapılandırması Private Key ve CA Sertifikası Oluşturma Öncelikle bir CA için bir ...

Harbor Kurulumu – 1

VMware Harbor hakkında daha önce bir makale yayınlamıştım, bu makalede de standalone olarak nasıl kurulur ...

VMware Tanzu Kurulum Mimarileri

vSphere with Tanzu Mimarisi vSphere with Tanzuyu etkinleştirdiğinizde hypervisor (ESXi) katmanının içinde kubernetes control plane ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalıdır !!