VMware Photon OS 5.0

Daha önceki makalelerimde detaylı değindiğim PhotonOS 5.0 sürümü yayınlandı. Bu sürüm ile birlikte gelen yenilikler başlıca aşağıdaki gibi,

Benim takip ettiğim detay pmd-nextgen paketine aşağıdaki özellikler eklenmiş. Daha önceki makalelerimde de belirttiğim gibi bu paket photon-mgmtd tool olarak karşımıza çıkıyor. photon-mgmtd ile plug-in tabanlı ve platform bağımsız API sunmakta. Bu API bize PhotonOS’in izleme, konfigürasyon yönetimi, sağlık vb. yaşam döngüsünü tam anlamıyla yönetebilme imkanı sağlıyor. O yüzden bu paketi özellikle takip ediyorum.

  • Hostname konfigürasyonu
  • TUN konfigürasyonu
  • TAP konfigürasyonu
  • TLS konfigürasyonu
  • Network SRIOV konfigürasyonu

Aşağıda yine incelediğim ve araştırdığım kadarıyla öne çıkan özellikleri bulabilirsiniz.

Kernel Geliştirmeleri

Photon OS 5.0, Kernel 6.1 için long term support ile geliyor. Ayrıca linux-esx kernel ile Photon OS 5.0 ile ARM64 desteği de mevcut.

Bence en önemli yeni özellik olan Live Kernel Patching. Artık kernel güncelleştirilmeleri de yeniden başlatmadan tamamlanabilecek.

cgroups (container teknolojisinin temelini oluşturan linux özelliği), cgroupsv2 ile artık daha optimize bir yapıya geçmiş bulunuyor.

Güvenlik

Güvenlik tarafında da SElinux Policyleri ve rootless containerlar tarafında geliştirmeler yapılmış. Bu güvenlik açısından önemli bir detaydı. Containerların root hakları ile çalışması Photon OS üzerinde de yetkili olmaları dolayısıyla aynı container engine node üzerinde çalışan containerların hem node hem de diğer containerlar için zaafiyet oluşturması anlamına geliyordu.

Diğer geliştirmeler

PhotonOS installera dosya sistemi olarak XFS ve BTRFS desteği eklenmiş.

Network manager artık çok daha kolay ve fonksiyonel hale getirilmiştir. Yukarıda bahsettiğim pmd-nextgen ile gelen yenilikler haricinde artık network tanımlarında yaml kullanabiliyorsunuz.

https://www.fatihsolen.com/vmware-photon-os/

Photon OS indirme bağlantısı

https://github.com/vmware/photon/wiki/Downloading-Photon-OS

Photon OS Wiki

https://github.com/vmware/photon/wiki

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VMware Tanzu – Storage

Bir önceki yazımda kubernetes platformları storage konseptleri hakkında temel bilgiler paylaşmıştım. Bu yazımda da Tanzu ...

Kubernetes Platformları – Storage

Bu makalemde kubernetes platformlarında kullanılan depolama çözümleri ile ilgili temel bilgi ktarmaya çalışacağım. VMware Tanzu ...

VMware vSAN 8 Neler Yeni?

VMware Explore 2022 da vSphere 8 ile birlikte vSAN 8 de duyuruldu. vSAN 8 ile ...

VMware vSphere 8 Neler Yeni?

VMware Explore vSphere oturumları ile alakalı makalemde yeni vSphere sürümünün 30-31 Ağustos tarihlerinde duyurulacağını iletmiştim, ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: İçerik Korumalıdır !!