VMware Power Actions 1.0

VMware Power Actions uzun zamandır takip ediyordum ve sonunda 1.0 sürümünün yayınlandığını görmek beni gerçekten mutlu etti. Eğer PowerCLI kullanıyorsanız işinizi çok kolaylaştıracak bu üründen biraz bahsetmek istiyorum. Bilmeyenler için: PowerCLI Powershell’e plugin olarak eklenebilen, söz dizimi çok kolay, VMware platformunuzu komut satırıyla yönetmenizi sağlayan çözüm.

Daha önce yazdığımız scriptleri komut satırı arayüzünü çalıştırdığımız makinede saklıyor, ihtiyacımız olunca çalıştırıyorduk. Bu scriptler genelde yerel makinelerde yer aldığından diğer paydaşların katısı ve etkileşimi için çok verimli olamıyordu.

VMware Power Actions ile artık scriptlerinizi bir kütüphanede toplayabilirsiniz. Artık vSphere Client’a entegre şekilde scriptlerinizi yükleyebilir, güncelleyebilir, çalıştırabilir ya da paylaşabilirsiniz.

VMware Power Actions şu an resmi olarak vSphere Client içerisinde yer almıyor. Fling üzerinde geliştirilmesi devam eden bu ürün daha önce de olduğu gibi yeterli olgunluğa ulaştığında vSphere Client içerisine entegre edilecektir.

Şu an için çok gelişmiş olmasa da başlangıç için yeterli seviyede diyebilirim. Yukarıda yazdığım script ekleme paylaşma özelliklerinin yanı sıra gerçekleştirilen aksiyonların takibi de event olarak saklanmakta. Ayrıca API explorer ve Code Capture özellikleri de mevcut ve halen geliştirilmektedir.

Kurulum sonrasında scriptlerinizi herhangi bir url ya da bilgisayarınız üzerinden import edip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Bir diğer güzel kısım değişkenler kullanabiliyorsunuz. params statementını otomatik olarak tanımakta ve scripti çalıştırdığında parametrenin alacağı değeri girebiliyorsunuz. Ayrıca çalıştırılan scriptlerin logunu ve çıktısını arayüz üzerinden görebilirsiniz.

vCenter Server 7.0 U3i sonrası bir sürüm kullanıyorsanız sayfa sonunda paylaşacağım fling adresinden ova olarak indirip ortamınıza deploy edebilirsiniz. Kurulumda statik ip kullandığınızda kurulum hata vermekte fakat kısa zamanda bu sorun çözülecektir.

İndirdiğim ova template’i biraz incelediğimde, işletim sistemi olarak PhotonOS kullandığını gördüm. Power Actions imajı ise docker.io üzerinden çekiliyor. Aynı imajı doğrudan bir docker engine üzerinde de sorunsuz çalıştırabildim.

Umarım geliştirilmeye devam eder. Açıkçası benim beklentim ArgoCD tadında bir deneyim sunması.

Daha detaylı bilgi ve indirmeler için;

https://flings.vmware.com/power-actions

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VMware vSphere HA #6 Datastore Heartbeating

VMware vSphere HA makale serisine Host Failure Detection konusu ile devam ediyoruz. Eğer önceki makaleyi ...

VMware vSphere HA #5 VM Component Protection (VMCP)

VMware vSphere HA makale serisine Host Failure Detection konusu ile devam ediyoruz. Eğer önceki makaleyi ...

VMware vSphere HA #4 VM – Application Monitoring

VMware vSphere HA makale serisine Host Failure Detection konusu ile devam ediyoruz. Eğer önceki makaleyi ...

Alibaba Cloud VMware Service

Alibaba Cloud dijital dönüşüm yolculuğunda VMware ile 2018 yılında iş ortaklığına başladıklarını duyurmuştu. Bu ortaklık ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.