VMware Project Lightwave

Bu makalemde VMware tarafından geliştirilip açık kaynak kodlu olarak dağıtılan bir diğer harika proje “Project Lightwave” den bahsetmeye çalışacağım.

VMware Project Lightwave Nedir?

Project Lightwave, VMware tarafından geliştirilen büyük ölçekli yapılar için de uygun, kimlik, sertifika ve erişim yönetimi hizmetleri sağlayan tamamen açık kaynak kodlu bir projedir.

VMware Project Lightwave
Project Lightwave Logo

Projenin fonksiyon olarak kafanızda daha iyi oturması adına Microsoft Active Directory ve Red Hat Identity Management (Red Hat IPA) ile kıyaslanabileceğini söyleyebilirim. Fakat entegrasyon ve tasarım olarak bir takım farklar mevcut.

Project Lightwave’in öne çıkan farklarından biri VMware Photon OS ile mükemmel bir entegrasyona sahip olması, bu da Lightwave’in konteyner iş yükleri için de güvenlik ve yönetim ihtiyaçlarının karşılanabileceği anlamına geliyor.

Eğer Photon OS konusunda bilgi sahibi değilseniz aşağıdaki makaleye göz atabilirsiniz.

Lightwave kimlik yönetimi, yetkilendirme SSO vb. fonksiyonların yanı sıra sertifika sunucusu ve otoritesi olarak davranabilmekte, aynı zamanda uygulama küme veya grupları için sertifika anahtar yönetimi hizmeti de sağlayabiliyor.

Lightwave projenin en başından beri tamamen kurumsal mimaride, production ortamlarında kullanmaya uygun, high availability ve multi tenant çalışabilir ve kolay ölçeklenebilen bir şekilde tasarlanmıştır.

Project Lightwave temel olarak aşağıdaki servislerden oluşuyor.

Ligthwave Bileşenleri

Lightwave Directory Service – LDAP v3 tabanlı dizin hizmeti, bir kuruluşun altyapısında kolay ölçeklenebilir, multi-tenant ve multi-master (HA) özellikleri ile en zorlu uygulamalar ve birden çok ekip tarafından güvenle oturum açılmasını ve kullanılmasını sağlar.

Lightwave Certificate Authority – Sertifika ve anahtar yönetimini en kolay hale getiren sertifika otoritesi, aynı zamanda Directory Service ile tam entegre çalışmakta

Lightwave Certificate Store – Sertifika kimlik bilgilerini depolayan endpoint sertifika deposu.

Lightwave Authentication Services – Kerberos, OAuth 2.0 / OpenID Connect, SAML ve WSTrust destekli bulut kimlik doğrulama hizmetleri, kurum ortamlarındaki diğer standartlara dayalı teknolojilerle birlikte tam uyumlu çalışabilmeye olanak sağlamaktadır.

Lightwave’i deneyimlemek isterseniz aşağıdaki adresten github sayfasına giderek indirebilirsiniz.

https://github.com/vmware/lightwave

Bu proje tamamen açık kaynak kodlu geliştirildiği için VMware tarafından sunulan resmi bir destek kanalı bulunmuyor, tamamen topluluk tarafından desteklendiği için soru ve problemleriniz için aşağıdaki VMware community forumunu kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Harbor Kurulumu – 2

HTTPS / SSL Yapılandırması Private Key ve CA Sertifikası Oluşturma Öncelikle bir CA için bir ...

Harbor Kurulumu – 1

VMware Harbor hakkında daha önce bir makale yayınlamıştım, bu makalede de standalone olarak nasıl kurulur ...

VMware Harbor Nedir?

Harbor VMware tarafından 2014 yılında geliştirilmeye başlanan açık kaynak kodlu bir image registry çözümüdür. Image ...

VMware Tanzu Kurulum Mimarileri

vSphere with Tanzu Mimarisi vSphere with Tanzuyu etkinleştirdiğinizde hypervisor (ESXi) katmanının içinde kubernetes control plane ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalıdır !!