VMware vSphere with Tanzu Nedir?

Günümüzde Kubernetes ortamları için; altyapı yöneticileri sunucu, depolama vb. altyapıyı ve bu yapıda çalışan Kubernetes cluster için kubernetes yöneticileri bulunurken, yazılım geliştiriciler ise Kubernetes clusterında pod deployment ve servis yönetimlerini yapıyorlar.

VMware vSphere with Tanzu Nedir?

Bu yapıda aslında birbiriyle doğrudan bağlantılı olan bu katmanların farklı ekranlar, farklı yöneticiler tarafından yönetilmesi ve entegrasyon olmaması sebebiyle her geçen gün karmaşıklaşan bir yapı haline dönüşme, yönetim, ölçeklenebilirlik ve tasarım zaafiyetlerine sebebiyet verecektir.

vSphere with Tanzu bu katmanları tek merkeze toplayarak tam entegre bir ortam oluşturmanızı sağlar.

vSphere with Kubernetes

Tanzu Mission Control ile hem mevcut sanal makinelerinizi hem de modern uygulamalarınızın konumlandırılacağı kubernetes altyapınızı; kurulumdan, güvenliğine kadar kadar tüm yaşam döngüsü süreçlerini yönetmenizi, izlemenizi sağlarsınız.

Native Kubernetes ya da diğer Kubernetes tabanlı çözümler ile vSphere with Tanzu’nun farkı nedir?

Eğer kubernetes mimarisi konusunda bilgi sahibiyseniz aradaki farkın ne olduğunu düşünüyor olmalısınız.

Burada VMware’i diğerlerinden ayrıştıran nokta; kubernetes yapısından alışık olduğumuz “Worker Node” yani modern uygulamaların compute resource ihtiyacını karşılayan nodeların VMware Tanzu da ESXi hostlara entegre edilmiş olmaları diyebiliriz.

Yani Podlar direkt olarak ESXi hostlarınızın üzerinde çalışır. Geleneksel sanal makineleriniz hostd üzerinde çalışırken, modern uygulamalarınız da VMware’in Spherelet’i üzerinde çalışmakta. (Kubernetes kubelet olarak düşünülebilir.)

VMware Tanzu ile infrastructure ve devops operasyonlarının tek ekrandan yapılmasını sağlaması, sunumlarda çokça kullanılan datacenter in a box bir çözüm sunarken legacy ve modern uygulamaların her ikisinin de kullanıldığı şu geçiş günlerinde en mantıklı çözümlerden biri diyebilirim.

Mevcutta yürüttüğüm bir proje sebebiyle Tanzu ile diğer çözümler arasındaki farkları, hem özellik hem maliyet bakımından inceleyeceğim eğer vakit bulabilirsem sonuçları da herkesin kolayca anlayabileceği şekilde buradan sizlerle paylaşmak niyetindeyim. Ürünler henüz çok yeni olduğu için belki 3 ay kadar bir zamanımı alacaktır.

Daha önce Project Pacific, Kubernetes ve konteyner mimarisi hakkında yazmış olduğum yazıları okumadıysanız göz atmanızı öneririm.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Harbor Kurulumu – 3

Harbor Konfigürasyonu ve Deployment (Devamı) YML dosyasının düzenlenmesi Kuruluma başlamadan önce daha önce indirip arşivden ...

Harbor Kurulumu – 2

HTTPS / SSL Yapılandırması Private Key ve CA Sertifikası Oluşturma Öncelikle bir CA için bir ...

Harbor Kurulumu – 1

VMware Harbor hakkında daha önce bir makale yayınlamıştım, bu makalede de standalone olarak nasıl kurulur ...

VMware Harbor Nedir?

Harbor VMware tarafından 2014 yılında geliştirilmeye başlanan açık kaynak kodlu bir image registry çözümüdür. Image ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalıdır !!