Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

VMware Update Manager The host returns esxupdate error codes: -1 Çözümü

VMware Update Manager üzerinde Lenovo/IBM repositorylerini ekledikten sonra karşıma çıkan hata ve çözümünü sizlerle paylaşıyorum. Bu benim yaşadığım şekilde karşınıza çıkabileceği gibi farklı üreticiler tarafından çıkarılan patchlerin çakışması halinde de karşınıza çıkabilir.

İlgili hata ile karşılaştığınızda, “Check Compliance/Host Scan”, “Remediate”, “Stage” fonksiyonlarının hiç biri çalışmıyor ve Web Client’a aşağıdaki hatayı bırakıyor.

“The host returns esxupdate error codes: -1. Check the Update Manager log files and esxupdate log files for more details”

ESXi’a SSH üzerinden bağlanıp aşağıdaki dizindeki log dosyasına incelediğimde baktığımda aynı dosya adında fakat farklı boyutlarda olan bir paketin olduğunu gördüm.

/var/log/esxupdate.log

Eğer aşağıdaki hatayı göremezseniz ilgili log dosyasını “tail” komutuyla açıp vCenter Server üzerinden “Check Compliance” kısmına tıklarsanız güncel loglar ekranınıza yeniden düşecektir.

Benim yaşadığım problemde Emulex’e ait bir pakette sorun görünüyor.

“2019-01-11T10:32:43Z esxupdate: 213575: esxupdate: ERROR: ValueError: VIBs ELX_bootbank_elx-esx-libelxima.so_12.0.1108.0-03 and ELX_bootbank_elx-esx-libelxima.so_12.0.1108.0-03 have unequal values of the ‘payloads’ attribute: ‘[elx-esx-libelxi: 1602.936 KB]’ != ‘[elx-esx-libelxi: 1493.833 KB]’

Sorunl çıkaran paketimizin adı “elx-esx-libelxima.so” bu paketi kaldırdığımızda sorun düzeliyor. Kaldırmak için aşağıdaki komutu çalıştırıp ESXi hostumuzu malesef reboot etmemiz gerekiyor. Önce paketin detaylarına bakalım;

esxcli software vib list | grep -i libelxima

Çıktıdaki paket adı elx-esx-libelxima.so şimdi bu paketi kaldıralım;

esxcli software vib remove elx-esx-libelxima.so

Komut başarıyla tamamlandığında hostun üzerinde çalışan sanal makine olmadığına emin olduktan sonra dilerseniz Web Client üzerinden dilerseniz de direkt “reboot” yazarak komut satırından reboot edebilirsiniz.

Paketi kaldırdıktan sonra düzelmesine rağmen Lenovo/IBM repository kullandığımda tekrar aynı hataya sebebiyet verdiğinden ilgili repository içerisindeki bu patchi yüklemeden ilerledim.

VMware repository üzerindeki ilgili paket ile Lenovo/IBM repository üzerindeki aynı dosya adı ve imzaya sahip paketlerin boyutları farklı olduğu için aldığımız hatayı çözümlemiş olduk. Ben çakışan paketler ile ilgili olarak VMware repository üzerindeki paket daha yeni zaman damgasına sahip olduğundan bu paketi yüklemeyi tercih ettim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VMware Update Manager Database Sıfırlama (VCSA)

Bildiğiniz üzere VMware Update Manager veritabanına indirilmiş spesifik bir paket şu an için kaldırılamıyor, bunun ...

VMware 6.7 U1 Güncellemesi Sonrasında Veeam B&R Hatası ve Çözümü

VMware 6.7 update 1 ile birlikte bir çok yenilik beraberinde geldi. Yalnız Veeam Backup and ...

VMware vSphere 6.7 Update 1 Yenilikleri – HTML5 Web Client

VMware vSphere 6.7 update 1 sürümü yayınlandı, uzun zamandır beklediğim özellikle bir konu haricinde yine ...

VMware vSphere 6.7 Update 1 Çıktı

VMware vSphere 6.7 Update 1 yayınlandı, bu sıradan bir update gibi görünsede bir çok konuda ...

2 yorum

  1. Çok sağolasın hocam aynı problemi yaşıyordum sayende çözüldü. bu arada benim sorun yaşadığım sunucular HP DL380 Gen8

  2. Fatih Bey bilgiler için teşekkür ederiz sorunumuz çözüldü şu restart etme işi de olmasaydı süper olacaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.