VMware Update Manager The host returns esxupdate error codes: -1 Çözümü

VMware Update Manager üzerinde Lenovo/IBM repositorylerini ekledikten sonra karşıma çıkan hata ve çözümünü sizlerle paylaşıyorum. Bu benim yaşadığım şekilde karşınıza çıkabileceği gibi farklı üreticiler tarafından çıkarılan patchlerin çakışması halinde de karşınıza çıkabilir.

İlgili hata ile karşılaştığınızda, “Check Compliance/Host Scan”, “Remediate”, “Stage” fonksiyonlarının hiç biri çalışmıyor ve Web Client’a aşağıdaki hatayı bırakıyor.

“The host returns esxupdate error codes: -1. Check the Update Manager log files and esxupdate log files for more details”

ESXi’a SSH üzerinden bağlanıp aşağıdaki dizindeki log dosyasına incelediğimde baktığımda aynı dosya adında fakat farklı boyutlarda olan bir paketin olduğunu gördüm.

/var/log/esxupdate.log

Eğer aşağıdaki hatayı göremezseniz ilgili log dosyasını “tail” komutuyla açıp vCenter Server üzerinden “Check Compliance” kısmına tıklarsanız güncel loglar ekranınıza yeniden düşecektir.

Benim yaşadığım problemde Emulex’e ait bir pakette sorun görünüyor.

“2019-01-11T10:32:43Z esxupdate: 213575: esxupdate: ERROR: ValueError: VIBs ELX_bootbank_elx-esx-libelxima.so_12.0.1108.0-03 and ELX_bootbank_elx-esx-libelxima.so_12.0.1108.0-03 have unequal values of the ‘payloads’ attribute: ‘[elx-esx-libelxi: 1602.936 KB]’ != ‘[elx-esx-libelxi: 1493.833 KB]’

Sorunl çıkaran paketimizin adı “elx-esx-libelxima.so” bu paketi kaldırdığımızda sorun düzeliyor. Kaldırmak için aşağıdaki komutu çalıştırıp ESXi hostumuzu malesef reboot etmemiz gerekiyor. Önce paketin detaylarına bakalım;

esxcli software vib list | grep -i libelxima

Çıktıdaki paket adı elx-esx-libelxima.so şimdi bu paketi kaldıralım;

esxcli software vib remove elx-esx-libelxima.so

Komut başarıyla tamamlandığında hostun üzerinde çalışan sanal makine olmadığına emin olduktan sonra dilerseniz Web Client üzerinden dilerseniz de direkt “reboot” yazarak komut satırından reboot edebilirsiniz.

Paketi kaldırdıktan sonra düzelmesine rağmen Lenovo/IBM repository kullandığımda tekrar aynı hataya sebebiyet verdiğinden ilgili repository içerisindeki bu patchi yüklemeden ilerledim.

VMware repository üzerindeki ilgili paket ile Lenovo/IBM repository üzerindeki aynı dosya adı ve imzaya sahip paketlerin boyutları farklı olduğu için aldığımız hatayı çözümlemiş olduk. Ben çakışan paketler ile ilgili olarak VMware repository üzerindeki paket daha yeni zaman damgasına sahip olduğundan bu paketi yüklemeyi tercih ettim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VMware Explore 2022 vSphere Oturumları

IT dünyasının en büyük etkinliklerinden biri olan VMworld pandemi koşulları sebebiyle 2019 yılından beri online ...

VMware vSphere HA #6 Datastore Heartbeating

VMware vSphere HA makale serisine Host Failure Detection konusu ile devam ediyoruz. Eğer önceki makaleyi ...

VMware vSphere HA #5 VM Component Protection (VMCP)

VMware vSphere HA makale serisine Host Failure Detection konusu ile devam ediyoruz. Eğer önceki makaleyi ...

VMware Explore 2022

Pandemi tedbirleri sebebiyle 2020 ve 2021 yılında online olarak gerçekleştirilen VMworld etkinliği bu yıl VMware ...

2 yorum

  1. Çok sağolasın hocam aynı problemi yaşıyordum sayende çözüldü. bu arada benim sorun yaşadığım sunucular HP DL380 Gen8

  2. Fatih Bey bilgiler için teşekkür ederiz sorunumuz çözüldü şu restart etme işi de olmasaydı süper olacaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalıdır !!