VMware vCenter Server (VCSA) Hostname Değiştirme

VMware vCenter Server 5.0 sürümü öncesinde yalnızca Microsoft Windows işletim sistemleri üzerine kurulabilen bir yazılımdı. 5.0 sürümü ile birlikte 2011 senesinin 3. çeyreğinde linux tabanlı vCenter Server Appliance ürünü piyasaya çıkarıldı.

vCenter Server yapısı gereği çok fazla bağlı servis ve modülü bulunduğundan makine adı (Buradan itibaren FQDN olarak anacağım) değişikliği önerilmiyordu. Nihayet VMware vCenter Server Appliance 6.7 U3 sürümü ile birlikte FQDN değişikliği özelliği eklenmiş oldu. Eğer daha eski bir bir patch seviyesindeyseniz ve değişiklik yapacaksanız öncelikli olarak U3 veya daha sonrası bir sürüme çıkmanız gerekiyor.

Bilindiği üzere 6.7 sürümünden sonraki major sürümde Windows üzerine kurulabilir vCenter Server sürümü üretilmeyecek artık sadece linux tabanlı appliance sürümü ile ilerlenecek. Bu sayede kullanıcıların hem Windows işletim sistemi hem de SQL Server için ek lisans yükü de ortadan kalkmış oluyor. (VCSA, postgresql database kullanır.)

Normal şartlar altında çok ihtiyaç duymayacağınız bu özelliği belki tamamen keyfi belki de kurumunuzun isim standardlarına uyum veya değişiklik gereksinimlerinde kullanmanızdaki engel kalmış durumda diyebiliriz.

vCenter Server FQDN değiştirme işlemini her ne kadar VAMI üzerinden kolaylıkla değiştirebiliyor olsak da değişiklik öncesinde ve sonrasında mutlaka yapılması gereken detaylar mevcut. Aslında bu kadar basit görünen bir işlem için bu makaleyi yazmamın sebebi de bu detaylar.

Değişiklik sadece Embeeded VCSA için mümkün, External PSC kullanıyorsanız bu değişikliği yapamazsınız.

Değişiklik öncesi ön gereksinimler

  • Yeni FQDN için DNS kayıtlarının açılması gerekiyor, Reverse DNS kaydı da mutlaka açılmalı
  • vCenter yedeği alınmalı. (VMware VAMI üzerinden dosya bazlı yedek alınmasını söylüyor ama snapshot alıp sorun anında geri dönmenizde de bir sakınca yok.)
  • vCenter HA özelliğini kullanıyorsanız, bu özelliği kapatmalısınız. (Aktif vCenter node’una bağlanıp Configure/Remove VCHA adımları ile kolayca yapabilirsiniz, ayrıca passive ve witness nodeları da silin.)
  • vCenter ile bağlantılı çalışan tüm ürünleri unregister etmeniz gerekiyor. vRealize Operations, Veeam B&R vb. bu ürünlere örnek olabilir.
  • Değişiklik için VMware SSO admin kullanıcı adı ve parolası gerekiyor. Eğer şifreyi bilmiyorsanız aşağıdaki makaleden SSO şifresini nasıl sıfırlayacağınızı görebilirsiniz.

vCenter FQDN değişikliği

vCenter VAMI ekranına root şifremiz ile bağlanıyoruz. “hostname.domain.tld” alana vCenter fqdn’i yazmanız gerekiyor.

https://hostname.domain.tld:5480

Soldaki menüden “networking” ardından sağ üst köşeden “edit” alanına tıklıyoruz.

Açılan ekranda “Hostname and DNS” alanını tercihimize göre düzenliyoruz.

Son olarak SSO Credentials kısmında SSO admin bilgilerimizi yazarak devam ediyoruz.

İlerleyerek işlemleri tamamlıyoruz. Değişiklik sonrasında reboot işlemi gerçekleşecek.

Değişiklik sonrası operasyonlar

  • vCenter yeniden domaine alınması (Eğer domain değişikliği olduysa ayrıca yetkilendirmelerin yeniden yapılandırılması gerekir.)
  • Unregister edilen ürünlerin tekrar register edilmesi
  • Eğer custom SSL sertifika yüklenmiş ise sertifikanın güncellenmesi (Sertifika değişikliği bilindiği üzere ESXi hostlarda re-connect işlemi gerektirir.)
  • vCenter HA konfigürasyonunun yeniden yapılması
  • Eğer VMware Cloud ile hybrid bir yapı kullanıyorsanız Hybrid Linked Mode’un tekrar oluşturulması gerekiyor.

İşlemler bu kadar. İyi çalışmalar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kubernetes Platformları – Storage

Bu makalemde kubernetes platformlarında kullanılan depolama çözümleri ile ilgili temel bilgi ktarmaya çalışacağım. VMware Tanzu ...

VMware vSAN 8 Neler Yeni?

VMware Explore 2022 da vSphere 8 ile birlikte vSAN 8 de duyuruldu. vSAN 8 ile ...

VMware vSphere 8 Neler Yeni?

VMware Explore vSphere oturumları ile alakalı makalemde yeni vSphere sürümünün 30-31 Ağustos tarihlerinde duyurulacağını iletmiştim, ...

VMware Explore 2022 vSphere Oturumları

IT dünyasının en büyük etkinliklerinden biri olan VMworld pandemi koşulları sebebiyle 2019 yılından beri online ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalıdır !!