VMware vSAN 8 Neler Yeni?

VMware Explore 2022 da vSphere 8 ile birlikte vSAN 8 de duyuruldu. vSAN 8 ile birlikte farklı ihtiyaçlara daha uygun çözümler sağlanması adına yapısal değişikliklere gidilmiş. Fakat bu değişiklikleri isteğe bağlı olarak kullanabiliyorsunuz.

Bu geliştirmenin altında yatan temel motivasyon yukarıda da bahsettiğim gibi, ortamlara göre oluşan farklı ihtiyaçlar. Altyapınızda bazen daha fazla performans ihtiyacı söz konusu iken bazen daha fazla ölçeklenebilirlik ya da daha fazla yedeklilik gerekebiliyor.

Bu değişen ihtiyaçları karşılayabilmek adına VMware vSAN Express Storage Architecture’u bu sürümle birlikte tanıtıldı.

vSAN’in mevcut mimarisi vSAN OSA nın yanında artık vSAN ESA olarak bilinecek bu mimariyi de tercihinize bağlı olarak kullanabileceksiniz.

İki mimarinin basit bir görsel ile karşılaştırılması;

vSAN Express Storage Architecture

vSAN Express Storage Mimarisi beraberinde log tabanlı yeni bir dosya sistemi olan vSAN LFS’i getiriyor. Bu yeni dosya sistemi yazma konusunda iyileştirilmiş, log tabanlı bir obje yönetici ve yeni bir obje formatı değişikliklerini içeriyor.

Bu dosya sistemi, raid-6 yedekliliğinde depolamayı raid-1 performansında kullanabiliyorken, snapshotlarınızın performansa etkisi minimum düzeye indirecektir.

CPU verimliliğini arttırırken, %70 e varan oranda daha fazla kullanılabilir alan sağlıyor. Adaptif raid-5 erasure coding ve 4 kat daha fazla sıkıştırma ile toplam sahip olma maliyetinizi ciddi seviyede düşürecek başka bir güzellik.

Olası arıza ve izolasyon durumlarında veri bütünlüğünün korunması ve ölçeklenebilir snapsotlar ile yedekleme performansının arttırılması ile alakalı bir dizi geliştirme de vSAN ESA mimarisiyle birlikte gelecek.

Ayrıca operasyonları kolaylaştıracak bir dizi storage policy geliştirmesi yapılmış. Anomali tespiti ile olası problemlerin önüne geçilmesi de geliştirilen bir diğer özellik.

Daha fazla bilgi için VMware vSAN what is new sayfası;

https://www.vmware.com/products/vsan/whats-new.html

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kubernetes Platformları – Storage

Bu makalemde kubernetes platformlarında kullanılan depolama çözümleri ile ilgili temel bilgi ktarmaya çalışacağım. VMware Tanzu ...

VMware vSphere 8 Neler Yeni?

VMware Explore vSphere oturumları ile alakalı makalemde yeni vSphere sürümünün 30-31 Ağustos tarihlerinde duyurulacağını iletmiştim, ...

VMware Explore 2022 vSphere Oturumları

IT dünyasının en büyük etkinliklerinden biri olan VMworld pandemi koşulları sebebiyle 2019 yılından beri online ...

VMware vSphere HA #6 Datastore Heartbeating

VMware vSphere HA makale serisine Host Failure Detection konusu ile devam ediyoruz. Eğer önceki makaleyi ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalıdır !!