VMware vSAN 8 Neler Yeni?

VMware Explore 2022 da vSphere 8 ile birlikte vSAN 8 de duyuruldu. vSAN 8 ile birlikte farklı ihtiyaçlara daha uygun çözümler sağlanması adına yapısal değişikliklere gidilmiş. Fakat bu değişiklikleri isteğe bağlı olarak kullanabiliyorsunuz.

Bu geliştirmenin altında yatan temel motivasyon yukarıda da bahsettiğim gibi, ortamlara göre oluşan farklı ihtiyaçlar. Altyapınızda bazen daha fazla performans ihtiyacı söz konusu iken bazen daha fazla ölçeklenebilirlik ya da daha fazla yedeklilik gerekebiliyor.

Bu değişen ihtiyaçları karşılayabilmek adına VMware vSAN Express Storage Architecture’u bu sürümle birlikte tanıtıldı.

vSAN’in mevcut mimarisi vSAN OSA nın yanında artık vSAN ESA olarak bilinecek bu mimariyi de tercihinize bağlı olarak kullanabileceksiniz.

İki mimarinin basit bir görsel ile karşılaştırılması;

vSAN Express Storage Architecture

vSAN Express Storage Mimarisi beraberinde log tabanlı yeni bir dosya sistemi olan vSAN LFS’i getiriyor. Bu yeni dosya sistemi yazma konusunda iyileştirilmiş, log tabanlı bir obje yönetici ve yeni bir obje formatı değişikliklerini içeriyor.

Bu dosya sistemi, raid-6 yedekliliğinde depolamayı raid-1 performansında kullanabiliyorken, snapshotlarınızın performansa etkisi minimum düzeye indirecektir.

CPU verimliliğini arttırırken, %70 e varan oranda daha fazla kullanılabilir alan sağlıyor. Adaptif raid-5 erasure coding ve 4 kat daha fazla sıkıştırma ile toplam sahip olma maliyetinizi ciddi seviyede düşürecek başka bir güzellik.

Olası arıza ve izolasyon durumlarında veri bütünlüğünün korunması ve ölçeklenebilir snapsotlar ile yedekleme performansının arttırılması ile alakalı bir dizi geliştirme de vSAN ESA mimarisiyle birlikte gelecek.

Ayrıca operasyonları kolaylaştıracak bir dizi storage policy geliştirmesi yapılmış. Anomali tespiti ile olası problemlerin önüne geçilmesi de geliştirilen bir diğer özellik.

Daha fazla bilgi için VMware vSAN what is new sayfası;

https://www.vmware.com/products/vsan/whats-new.html

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VMware Explore 2023

VMware Explore 2023, kurumsal uygulamalar, bulut mimarisi, altyapı, EUC, network ve güvenlik ile ilgilenenler de ...

VMware Photon OS 5.0

Daha önceki makalelerimde detaylı değindiğim PhotonOS 5.0 sürümü yayınlandı. Bu sürüm ile birlikte gelen yenilikler ...

VMware Tanzu – Storage

Bir önceki yazımda kubernetes platformları storage konseptleri hakkında temel bilgiler paylaşmıştım. Bu yazımda da Tanzu ...

Kubernetes Platformları – Storage

Bu makalemde kubernetes platformlarında kullanılan depolama çözümleri ile ilgili temel bilgi ktarmaya çalışacağım. VMware Tanzu ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: İçerik Korumalıdır !!