VMware vSAN Kapasite Dengeleme

VMware vSAN ve benzeri tüm dağıtık mimaride çalışan storagelarda, storage nodelarınız veya aygıtlarınız arasında kapasitenin dengeli şekilde dağıtık olması beklenir. Bu dağıtım sizin nodelar üzerindeki kapasiteyi dengede tutmanızın yanı sıra performansı da verimli kullanmanızı sağlar. Ortamınızdaki kapasitenin arttırılması, aygıt kaybından dolayı kapasitenin azalması gibi durumlarda da yeniden dengeleme işleminin yürütülmesi gerekir. Ayrıca verinizin yedekliliği için de nodelar üzerinde kopyaların doğru bir şekilde konumlandırılması için de bu dağıtım/dengeleme işleminin akıllı bir şekilde yapılması olmazsa olmazdır.

VMware vSAN nodelar üzerindeki bu dengeleme işlemini hem ilk veri konumlandırma anında, hem de daha sonrası için otomatik olarak yönetir. VMware vSAN dengeleme işini temelde iki farklı yöntemle gerçekleştirir. Bu iki yöntem ve vSAN 6.7 U3 sürümü sonrasındaki değişiklikler hakkında bilgi aktarmaya çalışacağım.

vSAN Reactive Rebalancing (Reaktif Yeniden Dengeleme)

Bu özellik ayarlanabilir bir özellik değildir ve her zaman aktiftir. Herhangi bir depolama aygıtının kapasite kullanımı %80 veya daha üzerine çıkarsa, buradaki veriler daha düşük kapasite kullanımı olan aygıtlara doğru dengelenecek şekilde konumlandırılır. Eğer tüm birimlerin doluluk oranı %80 ve üzerinde ise herhangi bir aksiyon alınmaz. Bu dengeleme yöntemindeki ölçü depolama aygıtının %80 ve üzerinde doluluğa sahip olmasıdır.

vSAN Proactive Rebalancing (Proaktif Yeniden Dengeleme)

Bu özellik ise depolama aygıtları arasındaki kapasite kullanım farklılıklarını kontrol eder. Buradaki örneklerde kolaylık olması açısından varsayılan değeri yani %30’u baz alıyorum. Bu ayarı dilerseniz %20 ile %75 arasında değiştirebiliyorsunuz. Depolama aygıtlarının birbirlerine olan kapasite farklılıklarının %30’un altında olmasını sağlar. Bir depolama aygıtı ile diğeri arasında kapasite farkı %30 ve üzerinde ise farkın düşürülmesi adına dengeleme işlemi yapılır. Dengeleme işlemi, fark sizin belirttiğiniz thresholdun yarısına ininceye kadar devam eder. Örnekle; %30 için, storage aygıtları arasındaki farkın %15’e gelmesi ile dengeleme işlemi tamamlanır. Bu yöntemdeki ölçü depolama aygıtları arasındaki farkın %30 ya da sizin belirlediğiniz oranın üzerinde olmasıdır.

Proactive Rebalancing vSAN 6.7U3 sürümü öncesinde RVC console veya vCenter arayüzünden manuel olarak çalıştırılıyordu. Rebalancing işlemi 24 saat içerisinde tamamlanamazsa, işleme devam edilmiyordu.

Rebalancing işlemi, I/O performansını olumsuz etkileyebileceğinden, yoğun iş yükleri olmayan zaman aralıklarında yapılmalıdır.

vSAN Automatic Rebalancing (Otomatik Yeniden Dengeleme)

Bu özelliğin Proactive Rebalancing işleminden işlev olarak farkı bulunmuyor. VMWare vSAN 6.7U3 sürümü ve sonrası için bu konuda herhangi bir manuel işlem yapamıyorsunuz. VMware vCenter üzerinden Configure>vSAN>Services>Advanced options ekranına gidip “Automatic Rebalance” özelliğini aktif hale getirmeniz gerekir.

Eğer bu özelliği aktif hale getirmezseniz sadece yukarıda açıkladığım Reactive Rebalancing özelliğini çalışır. Bu özelliği bir kez aktifleştirildiğinde, vSAN Health kısmında rebalancing ile alakalı alarm üretilmez.

Rebalancing threshold’u ne kadar düşürürseniz, o kadar fazla rebalancing işlemi yapılacağından performansınızı olumsuz etkiler. VMware; Automatic rebalancing threshold’unu %30 altına düşürmenizi bu nedenle tavsiye etmez.

Umarım faydalı bir makale olmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VMware VMworld 2021

VMworld 2021 5-7 Ekim tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilecek. Kayıt adresi ve diğer detaylara makalenin ...

VMware Horizon Microsoft Teams Optimizasyonu ve Ses Problemleri

VMware Horizon View Client üzerinde bu sene içerisinde Microsoft Teams için medya optimizasyonu için bir ...

ESXi güncellemesi sonrası datastore erişim problemi

Son 1 aydır iSCSI storage kullanılan ortamlarda ESXi güncellemesi sonrasında datastore erişimlerinin kaybolduğuna dair bir ...

VMware Carbon Black

Carbon Black 2002 yılında (Bit9) kurulmuş, modern güvenli çözümleri üreten bir yazılım firması olarak, imza ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalıdır !!