Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

VMware vSphere 6.0 İlk İzlenimler

vSphere 6.0 ilk izlenimlerimi sizinle paylaşmak adına çok teknik olmayan sadece genel yorumlarımı yazmaya çalışacağım. Daha önceki vSphere 6 Yenilikleri makalemde yeni gelen özelliklerden can alıcı olanlarını paylaşmıştım, şimdi de tüm özellikler olmasa da detaylı inceleme fırsatı bulduğum özelliklere değineceğim.

vSphere Client & vSphere Web Client

Client yazılımının hızlı ve stabil olması herkesin beklediği bir şey olsa gerek, web client konusunda bir hayli gelişim olmuş ki, login süresi ve işlemlere verdiği tepkiler farkedilir seviyede hızlanmış.

6 yılı aşkın süredir C# Client kullandığım için web client belki alışkanlıklarımın dışında kaldığından dolayı  çok ısınamamıştım ve bildiğiniz üzere 5.5 sürümünde C# Client ile vmx10 ları yönetemiyorduk 5.5 U2 ile okumaya tekrar izin verilmişti; Bu sürümde de C# client’ı da halen kullanabiliyoruz, vmx10 ve vmx-11 vHW sürümlerini okuyabiliyor fakat vSphere 5.5 te olduğu gibi bu sürümlerde gelen değişiklikleri yazamıyor.

Web clientın hızlanması ve yeni geliştirmeleri C# clienttan yoksun bırakılması sebebiyle artık web client’a alışma zamanı geldi diyebilirim.

vCenter

Suse üzerinde çalışan vCenter Server Appliance (vCSA) her instance için 1000 host ve 10000 sanal makine, her cluster için 64 host destekler hale gelmiş, ayrıca üzerinde gelen veritabanı ile Linked Mode kullanabiliyorsunuz.

vMotion

vCenterlar arası vMotion yapabilme yeteneğinin kazanılmış olması da yine hoşuma giden özelliklerden, 100 milisaniyenin altında kalan networkler için vMotion yapabiliyorsunuz. Bu da Türkiye şartlarında şehirler arası vMotion yapabileceğiniz anlamına geliyor.

Ayrıca standard switchten, distributed switch’e vmotion yapabiliyorsunuz, sanal makinenin uuid’si değişmediği için yedekleme vb. yazılımlar vCenterlar arası yapılan vMotionlarda ayrı bir operasyon gerektirmeyecektir. Ayrıca sanal makineler tüm ayar ve geçmişleri ile birlikte taşınmakta.

Fault Tolerance

Önceki yazımda belirttiğim gibi sanal makineler için 1 olan vCPU limiti 4 vCPU ya çıkarıldı. Aynı host üzerinde FT özelliği 8 vCPU ile sınırlı. Yalnız geliştirme sandığımın aksine sadece vCPU değerlerinde olmamış.

Artık VMware FT de shared storage gereksinimi bulunmuyor, sanal makinelerde snapshot alınabiliyor ve paravirtual diskler kullanabiliyorsunuz.

Şimdilik benden bu kadar, herkese iyi çalışmalar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VMware vSphere 6.7 Update 1 Çıktı

VMware vSphere 6.7 Update 1 yayınlandı, bu sıradan bir update gibi görünsede bir çok konuda ...

IBM/Lenovo Sunucularda “Can’t Fork” Hatası / Yönetim fonksiyonlarının durması

VMware KB lerinde yer almayan bu sorun yalnızca aşağıda listesi belirtilen IBM/Lenovo sunucularda ve IBM/Lenovo ...

VMware vRealize Network Insight (3.7) Kurulumu

VMware vRealize Network Insight (3.7) Nasıl Kurulur ? Bir önceki makalemde VMware vRealize Network Insight hakkında ...

VMware vRealize Network Insight (3.7) Nedir?

VMware vRealize Network Insight Nedir? VMware vRNI ya da uzun adıyla VMware vRealize Network Insight, vRealize ailesinin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir