VMware vSphere 6.7 Update 1 Çıktı

VMware vSphere 6.7 Update 1 yayınlandı, bu sıradan bir update gibi görünsede bir çok konuda kayda değer iyileştirmeler ve yenilikler yapılmış, aşağıda bu detaylardan bahsetmeye çalıştım.

Tam fonksiyonel HTML5 Web Client

Muhtemelen vSphere 6.5 yükseltmesinden sonrasında eski C# (thick) clientı özleten,  Adobe flash gereksinimi ve flash kaynaklı stabilite sorunları olan web clienttan bıkmış herkesin heyecanla beklediği, HTML5 client ile tüm yönetim fonksiyonlarının yerine getirilebilmesi artık mümkün. Ayrıca koyu tema ve işimizi kolaylaştıracak yenilikler de sağlanmış. Bu konuda yazdığım ayrı bir makale yazıp, bu makalenin en altına da bir link ekleyeceğim.

Cluster Quickstart- Hızlı Cluster Konfigürasyonu

Cluster konfigürasyonu kolaylaştırılmış ayrıca artık birden fazla hostu bir kerede ekleme imkanı da veriliyor. Yeni Cluster oluşturduğunuzda sizi Cluster Quickstart ekranı karşılıyor, bu ekrandan kullanmak istediğiniz servisleri seçip, ardından hostlarınızı bir kerede ekleyip hemen sonrasında da konfigürasyonunu tamamlayıp başlayabiliyorsunuz.

ESXi hostları bir kere ekleyebildiğimiz ekran da aşağıdaki gibi, toplu esxi host eklerken eğer tüm hostlarınızda aynı kullanıcı adı ve parolayı kullanıyorsanız yalnızca bir kere yazmanız yeterli. Yine aynı ekrandan cluster altında çalışmayan hostlarınızı da direkt olarak seçip cluster altına alabiliyorsunuz.

vSphere 6.5 U2 sürümünden yükseltme

Bilindiği üzere vSphere 6.5 Update 2 sürümünden 6.7 sürümüne upgrade mümkün değildi ve büyük sorun teşkil ediyordu şimdi 6.5 U2 kullanıcıları ESXi 6.7 U1 sürümüne sorunsuz geçebilecekler.

Aşağıda resmi VMware sitesinden aldığım upgrade path matrisini görebilirsiniz. Artık vSphere 5.5 sürümü end-of-support olduğu için matrislerde ilgili sürüme yer vermedim.

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıda da vCenter ve vSphere sürümleri için güncel interoperability matrisini görebilirsiniz.

Update Manager

Artık host update kısmından vSAN için IO Controller firmwarelerini de indirip yükleyebileceksiniz.

nvidia vGPU vMotion Desteği

Nvidia Grid ekran kartları üzerinden atanmış vGPU kullanan sanal makinelerde vMotion yapma imkanı artık mevcut.

Content Library

Content library içerisinde artık OVA templatelerini local bir medya veya https üzerinden yükleyebileceksiniz. Artık content library içerisine native vmware vm templatelerini de koyabilecek ve direkt olarak buradan deployment yapabileceksiniz.

Web Client tarafında yapılan iyileştirmelerin detaylarına aşağıdaki makalemden ulaşabilirsiniz.

vCenter Server Converge Tool

Daha önce karmaşık ve yönetimi zor harici PSC mimarilerinin daha derli toplu olmasını sağlayacak basit ve güzel özelliklerle donatılmış olan bu araç yalnızca 6.7 Update 1 sürümü tarafından destekleniyor. Bu araç sayesinde harici(external) PSC leri gömülü (embedded) PSC lere migrate edebilecek, yönetimi kolay load balancer ve karmaşık replikasyon topolojileri gerektirmeyen bir yapıya kavuşabileceksiniz. Bunu tool’u henüz kurcalama fırsatı bulamadığım için şimdilik bu kadar yazabiliyorum. Fırsatını bulduğumda bu konuda da detay vermek isterim. Bu araç vCSA 6.7 Update 1 ISO dosyası içerisinde yerleşik olarak geliyor.

vSphere 6.7 Update 1 sürümüne nasıl geçerim?

Eğer vCenter Server sürümünüz 6.7 ve vCSA kullanıyorsanız, VAMI  (https://vcenteradresiniz.tld:5480 şeklinde erişim sağladığınız) arayüzüne girerek update menüsünden stage and install butonuna tıklamak, yaklaşık 60 dakika gibi bir süre içinde güncelleme işlemi tamamlanmakta.

Eğer Windows vCenter Server kullanıyorsanız VMware sitesinden indireceğiniz güncel vCenter Server ISO sunu kullanarak in-place upgrade yapmanız gerekir.

Yükseltme işlemleri öncesi yedeklerinizi aldığınızdan ve resmi upgrade guideları eksiksiz okuduğunuzdan emin olun.

vSphere 6.7 için tam version ve build numaraları aşağıdaki gibi

  • vCenter Appliance 6.7 U1 (6.7.0.20000) 10244745
  • vCenter Windows 6.7 U1 (6.7.0.20000) 10244745
  • ESXi 6.7 U1 10302608

VMware vSphere 6.7 Update 1 Yenilikleri – HTML5 Web Client

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VMware Explore 2023

VMware Explore 2023, kurumsal uygulamalar, bulut mimarisi, altyapı, EUC, network ve güvenlik ile ilgilenenler de ...

VMware Tanzu – Storage

Bir önceki yazımda kubernetes platformları storage konseptleri hakkında temel bilgiler paylaşmıştım. Bu yazımda da Tanzu ...

Kubernetes Platformları – Storage

Bu makalemde kubernetes platformlarında kullanılan depolama çözümleri ile ilgili temel bilgi ktarmaya çalışacağım. VMware Tanzu ...

VMware vSAN 8 Neler Yeni?

VMware Explore 2022 da vSphere 8 ile birlikte vSAN 8 de duyuruldu. vSAN 8 ile ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: İçerik Korumalıdır !!