Microsoft Office Lisans Anahtarı Değiştirme

Bu makalede Microsoft Office ürününün lisans anahtarını nasıl resetleneceğini göreceğiz.

Bu işlem için aslında lisans anahtarında bir değişiklik yapma söz konusu değil, izleyeceğimiz yol eski lisans anahtarımızla alakalı registry kayıtlarını kaldırmak. Böylece Office uygulamamızı açtığımızda bizden yeni bir lisans anahtarı isteyecek.

Öncelikle

Start / Run / regedit

Registry Editor açıldığında soldaki alandan

HKEY_LOCAL_MACHINE \Software\Microsoft\Office\12.0\ Registration

Dizinine giriyoruz. Eğer Office in 2007 sürümünden farklı bir sürümünü kullanıyorsanız 12.0 yazan kısım yerine sizin kullandığınız ürünün sürüm numarasını seçmelisiniz. Bu dizinde bir de alt dizin olacak bu alt dizin ismi her client için farklı olacağından bunu belirtmiyorum ama bir örneğini aşağıda belirttim.

HKEY_LOCAL_MACHINE \Software\Microsoft\Office\12.0\ Registration\{30120000-0011-0000-0000-0000000FF1CE}

Bu alt dizine girdiğimizde sol kısımdaki DigitalProductID ve ProductID değerlerini siliyoruz. Bu işlem kritik değildir ama daha önceki lisansınıza geri dönmek isteyebileceğinizi varsayarsak yedeklemekte yarar olduğunu düşünüyorum.

Bu aşamadan sonra herhangi bir Office uygulamasını açtığımızda bizden yeni bir lisans anahtarı girmemizi isteyecek.

40 yorum

 1. Dediğiniz yerlere girdim hepsine ama bende DigitalProductID ve ProductID yok, bulamadağım içinde silemiyorum yardım edin lütfen… 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁

  İnşallah yüzümü güldüren olur…

 2. Eğer bahsettiğim DigitalProductID ve ProductID değerleri zaten yok ise Office’i açtığınızda size key sorması gerekiyor. Bu arada kullandığınız Office sürümü nedir ?

  Muhtemelen Office 2003 kullanıyorsunuz ve 2007 formatlarını açmak için compatibility pack yüklediniz bu durumda registry de 12.0 sürüm numarası da çıkar ve dediğiniz gibi içerisinde DigitalProductID ve ProductID değerleri bulunmaz bu durumda sizin 11.0 yazan dizin altına bakmanız gerekiyor.

  Eğer Office 2003 kullanıyorsanız yukarıda da belirttiğim gibi sürüm numarasını doğru girmeniz gerekiyor registry deki yeri aşağıdaki şekildedir;

  HKEY_LOCAL_MACHINE \Software\Microsoft\Office\11.0\Registration

  Diğer sürümler için sürüm numaralarını aşağıda ayrı ayrı veriyorum.

  32-bit Versiyonlar

  Office 2007
  HKEY_LOCAL_MACHINE \Software\Microsoft\ Office\12.0\Registration

  Office 2003
  HKEY_LOCAL_MACHINE \Software\Microsoft\ Office\11.0\Registration

  Office XP
  HKEY_LOCAL_MACHINE \Software\Microsoft\ Office\10.0\Registration

  64-bit Versiyonlar

  Office 2007
  HKEY_LOCAL_MACHINE \SOFTWARE\Wow6432Node\ Microsoft\Office\12.0\Registration

  Office 2003
  HKEY_LOCAL_MACHINE \SOFTWARE\Wow6432Node\ Microsoft\Office\11.0\Registration

  Office XP
  HKEY_LOCAL_MACHINE \SOFTWARE\Wow6432Node\ Microsoft\Office\10.0\Registration

 3. teşekkürler. çok faydalı bir bilgi.

 4. teşekkür ederim paylaşım için fakat HKEY_LOCAL_MACHINE \Software\Microsoft\Office\14.0 var klasörde de \Registration yok sürüm mü farklı acaba yardımcı olursanız sevinirim

 5. Office 2010 sürümünde artık license key değiştirmek için kolay bir yöntem uygulanıyor.

  Denetim Masası, Program Ekle/Kaldır ekranından Microsoft Office 2010 u seçerek değiştir’e tıklarsanız açılan sayfanın en altında ürün anahtarını değiştirebilmeniz için bir seçenek mevcut.

  Aynı şey Visio 2010 için de geçerlidir. Herkesin bilgisine…

 6. teşekkür ederim paylaşım için fakat HKEY_LOCAL_MACHINE \Software\Microsoft\Office\12.0 a kadar geliyorum ama Registration dosyasını bulamıyorum.windows 7 home kullanıyorum 64 bit.

 7. Hasan Bey Merhaba

  64 Bit için aşağıdaki anahtara girmeniz gerekiyor;

  HKEY_LOCAL_MACHINE \SOFTWARE\Wow6432Node\ Microsoft\Office\12.0

  Bilginize iyi çalışmalar.

 8. bende microsoft office 2007 var. dediğiniz 12. 0 ın içinde silmemiz gereken o dosyalar yok. herşeyi karıştırdım oralardaki ama yok. açıyorum wordu key istiyor. ne key yazdıysam kabul etmedi. şimdiden teşekkürler.

 9. Mehmet Bey;

  Word’ü açtığınızda ürün anahtarı istiyor ise registry de bahsettiğim anahtarların zaten olmadığı anlamına gelir. Eğer daha önceden girmiş olduğunuz keyi değiştirmek istiyorsanız bu makale işinize yarayacaktır, keyi kabul etmemesiyle bu makalenin bir ilgisi bulunmuyor.

  Eğer sorununuz office uygulamasının girdiğiniz ürün anahtarını kabul etmemesiyse ürünü aldığınız satıcı veya microsoft ile görüşün. Ayrıca ürün anahtarının hangi office sürümüne ait olduğunu kontrol edin. Örneğin; Office 2007 Ultimate ürün anahtarı Office 2007 Enterprise sürümünde çalışmaz.

  İyi çalışmalar.

 10. kutan yılmaz

  teşekkür ederim paylaşım için fakat HKEY_LOCAL_MACHINE \Software\Microsoft\Office\15.0 kadar geldim ama sadece varsayılan değer atanmamış bir dosya var o da silinmiyor
  win8.1 pro kullanıyorum yardımcı olabilirmisiniz ?

 11. Kutan Bey Merhaba

  Office 2010 ve sonrasındaki sürümlerde program ekle/kaldır ekranından office’i seçip, Değiştir/Change’e tıkladığınızda açılacak ekranın en alt kısmında ürün anahtarını değiştirebileceğiniz bir ekran bulunuyor. Buradan ürün anahtarını kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Bu makale 2010 senesinde yazıldığı için yeni sürümlerde artık güncelliğini yitirmiş.

  Bilginize.

 12. merhabalar,

  win8 x64, office 2013 kullanıyorum. yaklaşık bir aydır girdiğim anahtarla birlikte kullanıyordum fakat internet üzerinden ya da tel. ile etkinleştirme uyarısı alıyorum. dediğiniz gibi

  HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE\Wow6432Node \Microsoft\Office\15.0\Registration ‘a girdim. çok fazla sayıda key var fakat hiçbirinin içinde productID ya da digitalproductID yok. bunun yerine,

  Varsayılan,
  ProductName
  ProductNameBrand

  ve bazı klasörlerin içinde
  SuiteName var

  hangi klasörden hangi dosyayı sileceğimi bulamıyorum çünkü office 2013 professional plus isimli dosya içeren 4-5 adet klasör var.

  nasıl çözebilirim bunu? daha önce key ile office kullandığımdan eminim, yani zaten var olan bir anahtarım yoktu gibi bir şey de yok.

  teşekkürler

 13. Burcu Hanım Merhaba

  Önceki yorumlara verdiğim cevaplardan da görebileceğiniz gibi, Office 2010 sonrasındaki işletim sistemlerinde bu yöntem geçerli değil. Artık Denetim Masasından Program ekle/kaldır’a giderek açılan pencereden Office 2013’ü seçip “Değiştir” butonuna tıkladığınızda açılacak pencerenin en altında lisans anahtarınızı değiştirebileceğiniz bir alan mevcut.

  Sizde bu yöntemi kullanarak lisans anahtarınızı kullanabilirsiniz.

 14. merhabalar 2010 ve sonraki sürümlerde program ekle/kaldırdan yeni ürün anahtarı giremedim. onar diye bir kısım vardı ona tıkladım onardığını söyledi ancak programa yeniden girince yine etkinleştirme istedi.

 15. Aşağıdaki ekran görüntüsündeki alandan değiştirmeyi denediniz mi ?

  https://yadi.sk/i/njofU7H8dfkZt

 16. ben bilgisayar aldığımda program vardı. ilk bir ay kulandım ama aldığımda ben sd sini almadığım için sadece ilk bir ay kullanabildim . dediğiniz gibi denetim masasından da işleme yaptım . buradan sonrası için nasıl ücretsiz full office 2013 ü kullanabilirim ?

 17. Erdi Bey Merhaba

  Bilgisayarı yeni aldığınızda içerisinde yüklü gelen office sanırım deneme sürümüydü, ücretsiz office malesef yok. Eğer bu uygulamayı yasal olarak kullanmak istiyorsanız bir lisans satın almanız gerekiyor.

  Bilginize.

 18. ben sizin dediklerinizi yaptım ama 12.0 yok

 19. Merhaba
  Bu 2010 senesinde yazılmış bir makale olduğundan güncelliğini yitirmiş, sizin yorumunuzun üstündeki yorumlara bakarsanız nasıl yapılacağı konusunda bilgi verdim.

  Bilginize.

 20. “Office 2010 ve sonrasındaki sürümlerde program ekle/kaldır ekranından office’i seçip, Değiştir/Change’e tıkladığınızda açılacak ekranın en alt kısmında ürün anahtarını değiştirebileceğiniz bir ekran bulunuyor. Buradan ürün anahtarını kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Bu makale 2010 senesinde yazıldığı için yeni sürümlerde artık güncelliğini yitirmiş.”

  Fatih bey, office 2013 kurulu ama söylediğinizi yani program ekle/kaldır bölümünden yaptığım değiştir işleminde, cihaz ürün anahtarı bölümünde ONARMA işlemi çıkarıyor. ONAR dediğim halde bir düzelme olmuyor ve ya key sekmesi acılmıyor.

 21. Yalçın Bey merhaba

  Üstteki yorumlarda belirttiğim https://yadi.sk/i/njofU7H8dfkZt linkinde yer alan ekran görüntüsündeki ekrandan denediniz mi acaba?

  Teşekkürler.

 22. Fatih bey benim ekran doğal olarak farklı, office 2013 yüklü bende. Ekran benzer olması nedeniyle orda ürün etkinleştirme sekmesi var. Onu tıkladığımda ise ürünü onar bölümü çıkıyor.

 23. Office 2013 ev-iş trk. lisanslı ürün kullanıcısıyım. Microsoft Publisher 2016 geçiçi olarak yükledim ancak deneme sürümü, zaten var olan lisanslı ürünümü otomatik olarak değiştirdi ve hepsi deneme sürümü 2016 oldu. eski haline nasıl döndürebilirim??

 24. İbrahim Bey,

  Başlat / Çalıştır / cmd yazarak komut satırını (yönetici hakları ile) açın. Ardından sisteminize uygun olan aşağıdaki komutlardan birini düzenleyerek kopyalayıp komut satırına yapıştırın, PK olarak yazan yere Office 2013 lisans anahtarınızı girmeniz gerekiyor.

  32 bit Windowslar için;
  cscript “C:\Program Files\Microsoft Office\Office15\OSPP.VBS” /inpkey:PK

  64 bit Windowslar için 32 Bit Office kullanıyorsanız;
  cscript “C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office15\OSPP.VBS” /inpkey:PK

 25. merhabalar. ben offıceyı deneme yukledım ve sonra bır programla daımı hale getırdım.. deneme sursınden sonrada rahatlıkla kullanmaya devam ettım. Fakat bılgısayarımı sıfırlam gerektı ve offıcede sılınmıs sımdı gucellenmiş hali yuklenmiş lısans almam gerekıyo. bunu nasıl halledebılırım ???

 26. Merhaba

  Deneme surumunu bir programla daimi hale getirmeniz legal yollarla mumkun degil. Muhtemelen daha once illegal bir yontem ile kullaniyordunuz.
  Eger ogrenci iseniz ve edu uzantili bir mail adresiniz var ise ucretsiz office 365 programina katilarak hem orijinal hemde ucretsiz olarak office uygulamalari ve daha fazlasina kullanim hakki saglayabilirsiniz. Asagidaki link sizi yonlendirecektir.

  https://products.office.com/tr-tr/student/office-in-education

  Bilginize

 27. teşekkürler bilgi için
  eğitim süresı bıtınce kullanmım hakkımızda bıtıyo mu ? Yoksa daimi kalıyor mu?

 28. Tekrar merhaba,

  Paylastigim linkte gereksinimler ve kullanim haklari ile ilgili detayli bilgiler mevcut. Oncelikle okulunuzun size vermis oldugu .edu uzantili mail adresini kullanmaniz gerekiyor, ogrenim sureniz boyunca (edu uzantili bu mail adresi sizin kullaniminizda oldugu surece) 5 cihazda ucretsiz olarak kullanabilirsiniz.

  Bilginize.

 29. Fatih Bey merhaba, lisanlı office 2013 programını artık kullanmayacağım bilgisayara kurmuştum ve sorunsuz kullanıyordum. Yeni bilgisayara aynı lisans anahtarını girdiğimde lisans koşullarını sağlamadığı uyarısı vererek bir aylık kullanım süresi verdi. Problemimin umarım yeni lisans almadan çözümü vardır.

 30. Çetin Bey Merhaba,

  Eğer mevcut lisansınızı yeni bilgisayarınızdan tekrar aktifleştirmek istiyorsaniz, Microsoft Destek hattından yardım almanız gerekiyor. Eğer lisansınız ile ilgili bir sorun yok ise yeniden aktifleştirmenizi sağlayacaklardır.

  Bilginize.

 31. office 2007 ürün anahtarı lazım acil

 32. Merhaba

  Bu platformda ürün anahtarı paylaşımı yapılmıyor. Ürünü satın almak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

  https://products.office.com/tr-tr/compare-microsoft-office-products

  Bilginize.

 33. Y Küçükyılmaz

  Merhabalar bilgisayarımda Office 2010 yüklü. Bilgsayarımı sattığım için lisanslı office mi Yen’i alacağım bilgisayarda kullanmak için ne yapmalıyım? Teşekkürler.

 34. Merhaba,

  Eger mevcut office lisansiniz oem yani bilgisayarinizi satin aldiginizda birlikte gelen bir lisans degil ise satin almis oldugunuz office 2010 icin size bir urun anahtari verilmis olmasi gerekir.

  Bu urun anahtari ile birlikte uygun office 2010 surumunu yeniden kurabilirsiniz. Eger etkinlestirme adiminda daha once bu lisansin etkinlestirildigine dair bir uyari alirsaniz microsoft musteri hizmetleri ile goruserek bilgisayarinizi degistirmek zorunda kaldiginizi iletirseniz yeniden aktiflestirilmesi konusunda destek olacaklardir.

 35. Ben bilgisayarımı Windows yüklü ve etkinleştirilmiş bir biçimde aldım.Geçenlerde bilgisayarıma format atmak zorunda kaldım.Şuan Windows hala lisanslı ancak Microsoft Office benden tekrar ürün anahtarını girmemi istiyor.Bilgisyarın aldığım zamanki kutunun üstünde yazıyor ancak kutuyu bulamıyorum.Yani ürün anahtarımı bulamıyorum.Benim ürün anahtarımı bilgisayarın içinde bulma şansım var mı ?Çünkü içinde zaten kayıtlı.

 36. Mert Bey merhaba,

  Eger bilgisayarinizi tamamen sifirladiysaniz office lisansiniz da yeniden etkinlestirme isteyecektir. Bu normal bir durum.

  Cevrimici etkinlestirme ise yaramiyorsa ve bilgisayarinizi satin aldiginizda icerisinde gelen bir office lisansi kullaniyorsaniz, bilgisayarinizin ureticisi ile irtibata gecerek yeniden etkinlestirilmesini saglayabilirsiniz. Microsoft cagri merkezini de arayip telefonla aktivasyon secenegini deneyebilirsiniz.

  Bilginize.

 37. Abdülmüttalip Yaralışişman

  Fatih Bey Merhabalar,
  32 bit bir makinem var bu makineyi 64 bit yapmak istiyorum.
  İki kez üst üste 32 bit yüklesem 64 bit olurmu?
  Beni bu konuda aydınlatır mısınız?
  Teşekkürler.

 38. 64 Bit bir işlemciniz var ise 64 Bit herhangi bir işletim sistemini bir kere kurmanız yeterli. Bu şekilde iki kere kurarsanız da 128 Bit olmaz.

 39. merhaba ben pc ye ilk başta office 2013 professional plus kurdum fakat ürün anahtarım uymadığı için etkinleştirip kullanamadım. Sonrasında da office 2013 ev ve iş versiyonunu kurdum onu normal bir şekilde ürün anahtarıyla etkinleştirip kullanıyorum ama professional plus ile ilgili son 4 gün kaldı 3 gün kaldı gibi etkinleştirme uyarısı veriyor hesap kısmına girdiğimde ise iki adet gözüküyor biri office 2013 ev iş olan ve etkinleştirilmiş olan diğeri ise etkinleştirilmemiş olan professional plus olan kayıt defterinden 16.0 ı sildim ama hala uyarı geliyor daha yapmam gereken ne var yardımlarınızı bekliyorum.

 40. Merhaba

  Program ekle kaldır penceresinde de iki farklı şekilde görünüyorsa professional plus olan sürümü kaldırmanız yeterli olacaktır.

  Bilginize.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.