Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

VMware Predictive DRS Nedir?

VMware vSphere 6.5 ile gelen yeni özelliklerden bir diğer olan Predictive DRS nedir, nasıl kullanılır bu makalemde anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle VMware DRS nedir onu hatırlayalım.

VMware DRS

VMware DRS, VMware Cluster özelliğidir ve bu özellik Cluster altında çalışan ESXi hostlar üzerindeki kaynakların optimum, sanal makinelerin ise en verimli şekilde çalışmasını sağlar diyebiliriz. Clusterı 25 farklı konuda inceleyerek sanal makinelerin hangi host/hostlar üzerinde duracağına karar verir. VMware DRS yük dengelemesi yapar ama hostlarınıza baktığınızda CPU ve Memory kullanımlarında denge olmadığını görebilirsiniz. Çünkü bu körü körüne bir kaynak dengelemesi değil daha akıllı metriklerle çalışan bir dengeleme sistemidir.

VMware pDRS

VMware Predictive DRS ise mevcut VMware DRS özelliğinden daha zekice kararlar alabilir. Burada Reactive, Balance ve Predictive olarak 3 farklı metot karşımıza çıkıyor, bunları sırasıyla açıklayarak ilerleyeceğim.

Reactive

Reactive metot aslında bildiğimiz DRS diyebiliriz, bu özellik beklenmedik kaynak ihtiyaçlarına karşı çözüm üretir, overhead’i düşüktür, sadece taşınması gereken sanal makineleri ihtiyaç ortaya çıktığı anda taşımaya başlar.

Balance

Balance metodunda devreye VMware vRealize Operations da devreye giriyor. Bu metotta host ve clusterlarda işyükü dengede tutulur, riski minimuma indirir, iş yükü yığılmalarını önlemeye çalışır, overhead’i yüksek olabilir.

Predictive DRS

Predictive DRS metodu için de VMware vRealize Operations zekası işin içine dahil olmak zorunda. Bu metot DRS’in daha da zeki hali diyebiliriz. Anlık kaynak ihtiyaçlarını tahmin eder, overhead’i düşüktür, sadece taşınması gereken sanal makineleri gerektiği andan daha öncesinde taşır.

Özetlemek gerekirse VMware DRS ihtiyaçlar veya sıkışmalar başladığı anda aksiyon alırken, Predictive DRS, sıradan DRS ten farklı olarak VMware vRealize Operations’ın analizlerinin de yardımıyla oluşacak sıkışmaları önceden tahmin ederek, ihtiyaç ve sıkışmalar henüz başlamadan ortamın kendini buna hazırlamasını sağlamakta.

Yine vSphere 6.5 ile birlikte gelen yeni özelliklerden olan Proactive HA özelliği için de BURAYA tıklayarak daha önce yazmış olduğum makalemi görebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VMware Update Manager Database Sıfırlama (VCSA)

Bildiğiniz üzere VMware Update Manager veritabanına indirilmiş spesifik bir paket şu an için kaldırılamıyor, bunun ...

VMware Update Manager The host returns esxupdate error codes: -1 Çözümü

VMware Update Manager üzerinde Lenovo/IBM repositorylerini ekledikten sonra karşıma çıkan hata ve çözümünü sizlerle paylaşıyorum. ...

VMware 6.7 U1 Güncellemesi Sonrasında Veeam B&R Hatası ve Çözümü

VMware 6.7 update 1 ile birlikte bir çok yenilik beraberinde geldi. Yalnız Veeam Backup and ...

VMware vSphere 6.7 Update 1 Yenilikleri – HTML5 Web Client

VMware vSphere 6.7 update 1 sürümü yayınlandı, uzun zamandır beklediğim özellikle bir konu haricinde yine ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.