VMware Photon OS 4.0 Rev 2

Daha önceki makalelerimde detaylı değindiğim PhotonOS in 4.0 Rev 2 sürümü yayınlandı. Bu sürüm ile birlikte gelen yenilikler başlıca aşağıdaki gibi,

Benim en çok merak ve takip ettiğim detay pmd-nextgen paketiydi. Bu paket photon-mgmtd tool olarak karşımıza çıkacak. photon-mgmtd ile plug-in tabanlı ve platform bağımsız API sunmakta. Bu API bize PhotonOS’in izleme, konfigürasyon yönetimi, sağlık vb. yaşam döngüsünü tam anlamıyla yönetebilme imkanı sağlayacak.

Yükleyici tarafında; boot medyası için kullanıcı tanımlı mount ekleyebilme ve ikinci aygıtlar için kickstart dosyası kullanabilme desteği getirilmiştir.

Bildiğiniz üzere PhotonOS de linux-rt kernel kullanılmakta, buna daha önceki makalelerimde de değinmiştim. Bu kernel da ciddi performans ve kararlılık geliştirmelerinimn yanı sıra kernela eBPF, Linux-ESX kernela da GNU tarfs desteği de gelmiş.

Paket yöneticisi olarak kullanılan tdnf, 3.2.3 sürümüne yükseltildi. Bu sürüm ile birlikte repoquery fonksiyonu da eklenmiş ve metalink library artık kullanılabilir olmayacak.

Bir diğer değişiklik OpenSSL 3.0.0 yükseltmesi. Bu güncelleme ile birlikte, OpenSSL 3.0 artık PhotonOS için varsayılan hale getirilmiştir.

Ayrıca aşağıdaki paketlerde belirttiğim sürümlere yükseltilmiş.

  • Linux kernel 5.10.83
  • Glibc 2.32
  • systemd 247.10
  • Python3 3.10.0
  • Openjdk : 11.0.9
  • Openssl : 3.0.0
  • Cloud-init: 21.4

Photon OS indirme bağlantısı

https://github.com/vmware/photon/wiki/Downloading-Photon-OS

Photon OS Wiki

https://github.com/vmware/photon/wiki

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VMware Explore 2023

VMware Explore 2023, kurumsal uygulamalar, bulut mimarisi, altyapı, EUC, network ve güvenlik ile ilgilenenler de ...

VMware Photon OS 5.0

Daha önceki makalelerimde detaylı değindiğim PhotonOS 5.0 sürümü yayınlandı. Bu sürüm ile birlikte gelen yenilikler ...

VMware Tanzu – Storage

Bir önceki yazımda kubernetes platformları storage konseptleri hakkında temel bilgiler paylaşmıştım. Bu yazımda da Tanzu ...

Kubernetes Platformları – Storage

Bu makalemde kubernetes platformlarında kullanılan depolama çözümleri ile ilgili temel bilgi ktarmaya çalışacağım. VMware Tanzu ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.