VMware Photon OS 4.0 Rev 2

Daha önceki makalelerimde detaylı değindiğim PhotonOS in 4.0 Rev 2 sürümü yayınlandı. Bu sürüm ile birlikte gelen yenilikler başlıca aşağıdaki gibi,

Benim en çok merak ve takip ettiğim detay pmd-nextgen paketiydi. Bu paket photon-mgmtd tool olarak karşımıza çıkacak. photon-mgmtd ile plug-in tabanlı ve platform bağımsız API sunmakta. Bu API bize PhotonOS’in izleme, konfigürasyon yönetimi, sağlık vb. yaşam döngüsünü tam anlamıyla yönetebilme imkanı sağlayacak.

Yükleyici tarafında; boot medyası için kullanıcı tanımlı mount ekleyebilme ve ikinci aygıtlar için kickstart dosyası kullanabilme desteği getirilmiştir.

Bildiğiniz üzere PhotonOS de linux-rt kernel kullanılmakta, buna daha önceki makalelerimde de değinmiştim. Bu kernel da ciddi performans ve kararlılık geliştirmelerinimn yanı sıra kernela eBPF, Linux-ESX kernela da GNU tarfs desteği de gelmiş.

Paket yöneticisi olarak kullanılan tdnf, 3.2.3 sürümüne yükseltildi. Bu sürüm ile birlikte repoquery fonksiyonu da eklenmiş ve metalink library artık kullanılabilir olmayacak.

Bir diğer değişiklik OpenSSL 3.0.0 yükseltmesi. Bu güncelleme ile birlikte, OpenSSL 3.0 artık PhotonOS için varsayılan hale getirilmiştir.

Ayrıca aşağıdaki paketlerde belirttiğim sürümlere yükseltilmiş.

  • Linux kernel 5.10.83
  • Glibc 2.32
  • systemd 247.10
  • Python3 3.10.0
  • Openjdk : 11.0.9
  • Openssl : 3.0.0
  • Cloud-init: 21.4

Photon OS indirme bağlantısı

https://github.com/vmware/photon/wiki/Downloading-Photon-OS

Photon OS Wiki

https://github.com/vmware/photon/wiki

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kubernetes Platformları – Storage

Bu makalemde kubernetes platformlarında kullanılan depolama çözümleri ile ilgili temel bilgi ktarmaya çalışacağım. VMware Tanzu ...

VMware vSAN 8 Neler Yeni?

VMware Explore 2022 da vSphere 8 ile birlikte vSAN 8 de duyuruldu. vSAN 8 ile ...

VMware vSphere 8 Neler Yeni?

VMware Explore vSphere oturumları ile alakalı makalemde yeni vSphere sürümünün 30-31 Ağustos tarihlerinde duyurulacağını iletmiştim, ...

VMware Explore 2022 vSphere Oturumları

IT dünyasının en büyük etkinliklerinden biri olan VMworld pandemi koşulları sebebiyle 2019 yılından beri online ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalıdır !!