VMware Photon OS 4.0

Kasım 2020 de Beta sürümü yayınlaran Photon OS 4.0 sürümü yayınlandı, bu sürümdeki geliştirmeler ve indirme bağlantılarını bu makalede paylaşacağım.

Photon OS 4.0 yenilikleri

Bu sürüm ile birlikte linux kernel sürümü 5.10’a yükseltilmiştir.

Gerçek zamanlı, düşük gecikmeli application ihtiyaçlarını karşılamak adına PREEMPT_RT patchseti ile linux-rt çekirdek yapısına dönüştürülmüş. Gerçek zamanlı iş yüklerine göre kolay konfigürasyon yapma imkanı veren tuned, tuna, stalld gibi paketler de bu sürümde desteklenmekte.

Standart linux dağıtımlarından aşina olduğumuz SELinux’u artık Photon OS üzerinde de ihtiyacımıza göre Permissive ya da Enforce modda kullanabilir hale getirilmiş. Photon OS bu sürümle birlikte konteynerlar için de SELinux’u destekler durumda.

Photon OS üzerinde netmgr geliştirilerek basit API call’larla network yapılandırmaları görüntüleme ve düzenleme fonksiyonları kazandırılmıştır.

Beni en çok sevindiren yeniliklerden biri ARM mimarisinine destek gelmiş olması.

ARM mimarisi ile birlikte Raspberry Pi 4 de resmi olarak desteklenmekte.

tdnf için GPGkeyler ve SSL seçenekleri biraz esnetilerek, self-signed olarak imzalanan ya da güvenilmeyen paketlerin kullanımı mümkün hale getirilmiş. Artık uzak sunucular üzerinden paket kurulumu da mümkün.

makecache performansının arttırılması adına mimari ve güncelleme kanallarının repositoryleri birbirinden ayrılmıştır.

Diğer geliştirmeler

Artık Photon OS installerı zstd sıkıştırma mekanızması ile RPM paketi olarak kullanılabiliyor. tdnf de olduğu gibi https üzerinden yüklemelerde self-signed sertifika kullanma esnekliği de getirilmiş. Disk imajı oluştururken birden fazla disk imajı halinde de bölebilmekteyiz.

Photon OS hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki makaleme de göz atabilirsiniz.

Desteklenen platformlar ve indirme bağlantılarına aşağıdadır. Direkt adreslerin zamanla expire olması olasılığına karşı major sürüm indirme klasör bağlantılarını paylaştım.

Photon OS Dokümantasyon adresi için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

https://vmware.github.io/photon/docs/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VMware Photon OS 5.0

Daha önceki makalelerimde detaylı değindiğim PhotonOS 5.0 sürümü yayınlandı. Bu sürüm ile birlikte gelen yenilikler ...

VMware Tanzu – Storage

Bir önceki yazımda kubernetes platformları storage konseptleri hakkında temel bilgiler paylaşmıştım. Bu yazımda da Tanzu ...

Kubernetes Platformları – Storage

Bu makalemde kubernetes platformlarında kullanılan depolama çözümleri ile ilgili temel bilgi ktarmaya çalışacağım. VMware Tanzu ...

VMware vSAN 8 Neler Yeni?

VMware Explore 2022 da vSphere 8 ile birlikte vSAN 8 de duyuruldu. vSAN 8 ile ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: İçerik Korumalıdır !!