VMware Photon OS

Neredeyse son 1 senedir konteynerlar hakkında bilgiler aktarmaya, her yeni makalemde bir şekilde bahsi geçen konularda bilgi aktarmaya çalışıyorum. Bu yazımda da VMware tarafından geliştirilen konteyner uygulamaları çalıştırmak üzere optimize edilmiş işletim sistemi olan Photon OS den bahsedeceğim.

VMware Photon OS

Photon OS Nedir?

Eğer VMware ortamlarını yönetiyorsanız başlıca vCenter Server Appliance ürününde de daha önceden görmüş olabileceğiniz Photon OS, VMware tarafından geliştirilmesine rağmen açık kaynak kodlu bir konteyner işletim sistemidir.

Nasıl ki yıllardır sorunsuz ve güvenle kullandığımız ESXi sanal makinelerimize ev sahipliği yapıyor ise Photon OS’in de konteyner uygulamalarımız için aynı şekilde ev sahipliği yapacağını düşünüyorum.

Photon OS VMware vSphere üzerinde en iyi performansı verecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca kurulu hali ~512MB olan çok küçük boyutlara sahip, üzerinde yerleşik docker daemon bulunan, ayrıca konteyner orkestrasyonları için daha önceki makalelerimde bahsettiğim Apache Mesos ve Kubernetes ile birlikte de mükemmel çalışacak şekilde optimize edilmiştir.

Yine kernel tasarımı yapılırken maksimum güvenlik sağlanması, kolay yönetilen, güncelleme ve yama geçme işlemlerinin de çok hızlı ve basit yapılması da ön planda tutulmuştur.

Yalnızca x86 mimarisinde değil 3.0 sürümü ile birlikte ARM mimarisindeki işlemciler de çalışabilen Photon OS şu anda Amazon ECS, Google CE, Microsoft Azure üzerinde de sorunsuz şekilde kullanabilir durumda. Docker, Rocket ve Garden konteyner imajlarını da destekliyor.

Ayrıca yine VMware projesi olan konteyner ekosisteminin oturum açma otoritesi, sertifika sunucusu ve directory hizmetleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan Project Lightwave‘i de desteklemektedir.

Project Lightwave‘i lab ortamıma dahil ettikten sonra deneyimlerimi sizlerle de paylaşacağım.

Eğer konteyner uygulamalarınızı VMware Fusion ya da VMware Workstation üzerinde geliştiriyorsanız, uygulamanızı prod’a alma konusunda da büyük kolaylıklar sağlanıyor.

İşletim sistemi hakkında diğer detaylar

Paket yöneticisi olarak Red Hat paketleri kullanan linux dağıtımlarından alışık olacağınız dnf’in sadeleştirilmiş hali olan tdnf (tiny dandified yum) kullanılıyor. Servis yönetimi için yine çok alışık olduğumuz systemd 🙂 Yani linux sistem yöneticilerini bekleyen bir sürpriz yok.

Komut satırına gelecek olursak; çok basit, hızlı adapte olabileceğiniz bir sentaxa sahip pmd-cli (Photon Management Daemon) ile ihtiyacınız olabilecek her türlü management operasyonunu tamamlayabiliyorsunuz.

Daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki linkleri incelemenizi öneririm.

Photon OS Gitlab – https://vmware.github.io/photon
Photon OS 3.0 Dokümantasyonları – https://vmware.github.io/photon/assets/files/html/3.0/index.html
Photon OS Wiki – https://github.com/vmware/photon/wiki
Photon OS Güvenlik Yamaları- https://github.com/vmware/photon/wiki/Security-Advisories

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Harbor Kurulumu – 2

HTTPS / SSL Yapılandırması Private Key ve CA Sertifikası Oluşturma Öncelikle bir CA için bir ...

Harbor Kurulumu – 1

VMware Harbor hakkında daha önce bir makale yayınlamıştım, bu makalede de standalone olarak nasıl kurulur ...

VMware Harbor Nedir?

Harbor VMware tarafından 2014 yılında geliştirilmeye başlanan açık kaynak kodlu bir image registry çözümüdür. Image ...

VMware Tanzu Kurulum Mimarileri

vSphere with Tanzu Mimarisi vSphere with Tanzuyu etkinleştirdiğinizde hypervisor (ESXi) katmanının içinde kubernetes control plane ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalıdır !!