VMware vSphere HA #6 Datastore Heartbeating

VMware vSphere HA makale serisine Host Failure Detection konusu ile devam ediyoruz. Eğer önceki makaleyi okumadıysanız, aşağıdaki ilk makaleden başlamanızı öneririm.

vSphere HA Datastore Heartbeating

Daha önceki makalelerimde vSphere HA nasıl çalıştığını, failover öncesi tespitleri nasıl yaptığını anlatmıştım. Bu makale serisindeki failure detection kısmında bir host heartbeat göndermeyi bıraktığında, gerçekleştirilen ikincil kontrollerden bahsetmiştim.

Kısaca hatırlamak gerekirse; bir host network ya da farklı bir sebeple iletişim kuramadığında datastorelar üzerinden kontrol yapılarak hostun ayakta olup olmadığı kontrol edilir ve bu sayede yaşanan sorunun failure, partition ya da isolation olarak belirlenmesi sağlanacaktır. İşte tam burada datastore heartbeating konusu devreye giriyor.

vSphere HA Datastore Heartbeating

Nasıl çalışır?

Bu özelliği aktif hale getirdiğinizde vSphere HA otomatik ayarda iken 2 datastore’u heartbeat için seçer. Dilerseniz bunu advanced options kısmındaki das.heartbeatdsperhost parametresinin değerini güncelleyerek 5 değerine kadar yükseltebilirsiniz.

Bu seçilen datastorelar içinde .vSphere-HA adında klasörler oluştuğunu göreceksiniz. Bu klasör içerisinde heartbeat için gerekli dosyalar bırakılacaktır. Bu sebeple bu klasörleri ya da içerisindeki dosyaları silmeniz beklenmedik davranışlara sebep olur.

Bu oluşan klasörün VMFS3 için genelde 2-3 MB kapasite tüketiyor fakat 2GB kadar da çıkabiliyordu. VMFS5 ve sonrası için en fazla 3 MB kadar bir kapasitenizi kullanıyor.

Datastore heartbeatingi aktif etmenizin dönen disklere sahip storagelar ünitelerinde bile kayda değer performans etkisi olmaz.

Önemli noktalar

Datastore heartbeatingi aktif ettiğinizde bir datastore içerisinde HA ile koruyabileceğiniz sanal makine için bir limit mevcut. Yalnız bu değer şu an bile tek datastore için erişilebilir bir limit değil.

IP network üzerinden kullanılan iSCSI, NFS gibi protokollerde, management ve storage networklerinin birbirinden bağımsız olması gerekir. Eğer management ve storage için aynı network adaptörü, switch vb. donanımlar ya da networklerde çalışıyor ise; olası sorun anında her iki bağlantı da gideceğinden datastore heartbeatingin bir anlamı olmayacaktır. Bu durum her ne kadar best-practicelere aykırı olsa da yine de hatırlatmak istedim.

Son olarak datastore heartbeating özelliğini vSAN datastoreları için kullanamazsınız.

vSphere HA makale serisini burada sonlandırıyorum, umarım keyif almışsınızdır. Konuyla ilgili sorularınızı yorum olarak ilgili makalenin altına göndermenizi rica edeceğim.

Okuduğunuz için teşekkürler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kubernetes Platformları – Storage

Bu makalemde kubernetes platformlarında kullanılan depolama çözümleri ile ilgili temel bilgi ktarmaya çalışacağım. VMware Tanzu ...

VMware vSAN 8 Neler Yeni?

VMware Explore 2022 da vSphere 8 ile birlikte vSAN 8 de duyuruldu. vSAN 8 ile ...

VMware vSphere 8 Neler Yeni?

VMware Explore vSphere oturumları ile alakalı makalemde yeni vSphere sürümünün 30-31 Ağustos tarihlerinde duyurulacağını iletmiştim, ...

VMware Explore 2022 vSphere Oturumları

IT dünyasının en büyük etkinliklerinden biri olan VMworld pandemi koşulları sebebiyle 2019 yılından beri online ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalıdır !!