Alibaba Cloud Elastic Compute – Sanal Makine Oluşturma

Bu makalemde Alibaba Cloud Elastic Compute hizmet grubundan bir sanal makine(instance) oluşturacağız ve bu sanal sunucunun cpu ve disk performansını inceleyeceğiz.

Bir önceki makalemde detaylarını verdiğim, ilk kayıtta verilen 300 dolarlık krediyi mümkün olduğunca tasarruflu kullanarak tüm hizmetleri test etmek istiyorum, aşağıda da detayını vereceğim konu sebebiyle burada ECS hizmeti için verilen 50 dolarlık kredinin ~20 dolarını harcamış olduk. Bu kredileri uygun fiyatlı olan başlangıç paketleri için kullanamadığımız için tüm servisleri test etmek biraz zor olacak gibi görünüyor.

Burada 1 cpu, 2 GB memory ve 40 GB depolama alanına sahip bir instance oluşturacağım.

Öncelikle Products alanından Elastic Compute Service kısmına tıklıyoruz;

Alibaba Cloud ECS

Açılan sayfadan Instances kısmına girip Create Instance’a tıklıyoruz.

Alibaba Cloud ECS

Bu adımdan sonra bizi bir sihirbaz karşılayacak ve iki ana kırılımdan oluşan sihirbazda Starter Package alanından hazır paketler seçerek ilerleyebilir ya da Advanced Purchase alanından daha detaylı konfigürasyonlar ile ilerleyebiliriz. Starter Pack içeriğindeki sunucu fiyatları çok daha uygun görünüyor yalnız yukarıda da belirttiğim gibi ilk kayıtta hediye edilen 300 dolarlık kredi ile Starter Pack planlarından herhangi birini kullanamıyorsunuz. Bir önceki yazımda belirttiğim gibi Alibaba ECS için 50 Dolar limitiniz olacak, ben burada advanced kısmından ilerleyerek 17 dolarlık bir paket ilerledim, kalan kredilerimi farklı testler içinde kullanmayı düşünüyorum, umarım yeter

Burada size uygun planı seçtikten sonra hangi ülke ve bölgede konumlandıracağınıza karar vermeniz gerekiyor. Ardından bandwidth, uplink hızını ve istediğiniz işletim sistemini seçip Instance için bir isim verdikten sonra süreç tamamlanıyor. Ülke/Bölge seçimi yaptıktan sonra burada değişiklik yapamıyorsunuz.

Bandwidth seçimi Starter Package’ler için geçerli değil size seçim hakkı vermiyor fakat Advanced kısım ile karşılaştırıldığında bu alanın ücretsiz verildiği anlaşılıyor.

Alibaba Cloud ECS

Başlangıç paketlerindeki planlar için seçtiğiniz ülke/bölge fiyatları değiştirmezken, gelişmiş paketlerdeki fiyatlar ciddi oranda farklılık gösterebiliyor. Avrupa (Frankfurt), ülkemize coğrafi olarak en yakın konumda olmasına rağmen malesef fiyatları da en yüksek veri merkezi burası.

Sonrasında doğrulama ve ödeme adımları ile satın alma işlemi tamamlanıyor.

Alibaba Cloud ECS

Alibaba Ödeme

Sunucu kaynaklarının hazırlanıp bağlantıya hazır hale gelmesi 1 dakikadan daha kısa sürdü.

Alibaba Cloud ECS

Oluşturduğumuz bu sanal makinenin performans testleri ile makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Alibaba Cloud ECS – Sanal Makine Performans Testi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alibaba Cloud Tüm Servisler / Makaleler Index

Alibaba Cloud üzerinden alabileceğiniz hizmetleri başlıklar ve alt başlıklar ile aşağıda kısa açıklamaları ile birlikte ...

2 yorum

 1. Merhabalar Fatih Bey,
  300 USD krediyi yıllık kullanabiliyor muyuz 4.5 USD’lik planda

 2. Fatih Şölen

  Selim Bey Merhaba

  300 USD krediyi 4.5 USD lik planda kullanmanıza izin vermiyor maalesef. Ayrıca 300 USD kredi hesabınıza geçerli bir ödeme seçeneği eklediğinizde geliyor ve 60 gün süre içerisinde kullanmanız gerekli. Alibaba Cloud kategorisindeki makaleleri detaylı incelerseniz bu ve daha fazla bilgi mevcut. Aşağıda da 300 USD lik kredi için tüm detayların bulunduğu makale linkini paylaşıyorum.

  https://www.fatihsolen.com/alibaba-cloud-yeni-kayit-300-usd-kredi-detaylari/

  Bilginize.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalıdır !!