VMware 6.7 U1 Güncellemesi Sonrasında Veeam B&R Hatası ve Çözümü

VMware 6.7 update 1 ile birlikte bir çok yenilik beraberinde geldi. Yalnız Veeam Backup and Replication mevcut son sürümü (9.5 Update 3a – 9.5.0.1922) vSphere 6.7 yi desteklemesine rağmen henüz vSphere 6.7 Update 1 i desteklememekte ve job başarıyla başlamasına rağmen sanal makinelerin işlendiği adımda aşağıda şekilde bir hata ile karşımıza çıkmakta.

“Object reference not set to an instance of an object”

vSphere 6.7 Update 1 ile API versiyonu (6.7.1) da değiştiği için bu hata ile karşılaşılıyor. VMware hostlarınızın sürümü eski olsa bile vCenter sürümünüz 6.7 Update 1 ise bu hata yine karşınıza çıkacaktır.

Bu tarz sorunlar ile karşılaşmamak için lütfen güncelleme ve yükseltme işlemlerinden önce çalışmayı yapacağınız sistem ile birlikte çalışan diğer uygulamaların da destek listelerine mutlaka bakınız. 

Bu hata için Veeam ilgili vSphere sürümü destekleyen yeni sürümü çıkarana kadar geçici bir çözüm olarak aşağıdaki adımları Veeam Backup and Replication sunucunuzda uygulamanız gerekiyor.

Registry editörü açıp aşağıdaki dizine iniyoruz.

HKLM\SOFTWARE\Veeam\Veeam Backup and Replication

Aşağıdaki özelliklerde bir key oluşturuyoruz.

Value: VMwareOverrideApiVersion
Type: Multi-String Value (REG_MULTI_SZ)
Data: 6.7.1 = 6.7

Bu adımdan sonra Veeam Backup and Replication Server üzerindeki tüm Veeam Backup servislerini restart edebilir veya direkt olarak sunucuyu restart edebilirsiniz.

Bu işlem Veeam’in VMware API versiyonuna baktığında 6.7.1 yerine 6.7 görmesini ve yedeklemelerinizi başarıyla almanız sağlayacak, bu çözümün tamamen geçici olduğunu, Veeam üzerinde başka sorunlara sebebiyet verebileceğini ve bir sonrası sürümde bu makale ile oluşturduğunuz anahtarı kaldırmanız gerekebileceğini unutmayınız.

Veeam‘in VMware API güncellemesi ile alakalı bilgisi olmadığı için gecikme olduğunu, ilgili güncellemenin hazır olduğunu ve testleri tamamlandığında yeni patchin yayınlanacağını iletiyor.

VMware vSphere 6.7 Update 1 Çıktı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VMware Explore 2023

VMware Explore 2023, kurumsal uygulamalar, bulut mimarisi, altyapı, EUC, network ve güvenlik ile ilgilenenler de ...

VMware Tanzu – Storage

Bir önceki yazımda kubernetes platformları storage konseptleri hakkında temel bilgiler paylaşmıştım. Bu yazımda da Tanzu ...

Kubernetes Platformları – Storage

Bu makalemde kubernetes platformlarında kullanılan depolama çözümleri ile ilgili temel bilgi ktarmaya çalışacağım. VMware Tanzu ...

VMware vSAN 8 Neler Yeni?

VMware Explore 2022 da vSphere 8 ile birlikte vSAN 8 de duyuruldu. vSAN 8 ile ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.