Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

VMware 6.7 U1 Güncellemesi Sonrasında Veeam B&R Hatası ve Çözümü

VMware 6.7 update 1 ile birlikte bir çok yenilik beraberinde geldi. Yalnız Veeam Backup and Replication mevcut son sürümü (9.5 Update 3a – 9.5.0.1922) vSphere 6.7 yi desteklemesine rağmen henüz vSphere 6.7 Update 1 i desteklememekte ve job başarıyla başlamasına rağmen sanal makinelerin işlendiği adımda aşağıda şekilde bir hata ile karşımıza çıkmakta.

“Object reference not set to an instance of an object”

vSphere 6.7 Update 1 ile API versiyonu (6.7.1) da değiştiği için bu hata ile karşılaşılıyor. VMware hostlarınızın sürümü eski olsa bile vCenter sürümünüz 6.7 Update 1 ise bu hata yine karşınıza çıkacaktır.

Bu tarz sorunlar ile karşılaşmamak için lütfen güncelleme ve yükseltme işlemlerinden önce çalışmayı yapacağınız sistem ile birlikte çalışan diğer uygulamaların da destek listelerine mutlaka bakınız. 

Bu hata için Veeam ilgili vSphere sürümü destekleyen yeni sürümü çıkarana kadar geçici bir çözüm olarak aşağıdaki adımları Veeam Backup and Replication sunucunuzda uygulamanız gerekiyor.

Registry editörü açıp aşağıdaki dizine iniyoruz.

HKLM\SOFTWARE\Veeam\Veeam Backup and Replication

Aşağıdaki özelliklerde bir key oluşturuyoruz.

Value: VMwareOverrideApiVersion
Type: Multi-String Value (REG_MULTI_SZ)
Data: 6.7.1 = 6.7

Bu adımdan sonra Veeam Backup and Replication Server üzerindeki tüm Veeam Backup servislerini restart edebilir veya direkt olarak sunucuyu restart edebilirsiniz.

Bu işlem Veeam’in VMware API versiyonuna baktığında 6.7.1 yerine 6.7 görmesini ve yedeklemelerinizi başarıyla almanız sağlayacak, bu çözümün tamamen geçici olduğunu, Veeam üzerinde başka sorunlara sebebiyet verebileceğini ve bir sonrası sürümde bu makale ile oluşturduğunuz anahtarı kaldırmanız gerekebileceğini unutmayınız.

Veeam’in VMware API güncellemesi ile alakalı bilgisi olmadığı için gecikme olduğunu, ilgili güncellemenin hazır olduğunu ve testleri tamamlandığında yeni patchin yayınlanacağını iletiyor.

VMware vSphere 6.7 Update 1 Çıktı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

IBM/Lenovo Sunucularda “Can’t Fork” Hatası / Yönetim fonksiyonlarının durması

VMware KB lerinde yer almayan bu sorun yalnızca aşağıda listesi belirtilen IBM/Lenovo sunucularda ve IBM/Lenovo ...

VMware vRealize Network Insight (3.7) Kurulumu

VMware vRealize Network Insight (3.7) Nasıl Kurulur ? Bir önceki makalemde VMware vRealize Network Insight hakkında ...

VMware vRealize Network Insight (3.7) Nedir?

VMware vRealize Network Insight Nedir? VMware vRNI ya da uzun adıyla VMware vRealize Network Insight, vRealize ailesinin ...

VMware vSphere 6.7 – Yeni esxcli Komutları

Bir önceki VMware vSphere 6.7 Yayınlandı makalemde bu sürümde gelen yeniliklerden bahsetmiş, makalenin son kısmında ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir