VMware vSphere 6.7 Update 1 Yenilikleri – HTML5 Web Client

VMware vSphere 6.7 update 1 sürümü yayınlandı, uzun zamandır beklediğim özellikle bir konu haricinde yine güzel yenilikler ile donatılmış bu sürümden ilk gözüme çarpan detayları sizlerle paylaşmak istiyorum.

VMware ESXi 6.7 nin ilk sürümü 17 Nisan 2018 tarihinde yayınlanmış ve halen HTML5 client’ın tam fonksiyonel olmaması beni hayal kırıklığına uğratmıştı, sonrasında sene sonunda HTML5 client için de tüm fonksiyonların kullanılabilir olacağı bilgisi verilmişti. Sonunda bazı operasyonlar için tekrar flash client’a geçme zorunluluğu ve flash ve modern browserlar arasındaki ihtiras tarihe karışmış oldu.

Bu arada Flash Client (FLEX) halen kullanılabilir durumda.

 

HTML5 client’a bir de koyu renk tema seçeneği eklenmiş, bu tema benim gibi uzun süre ekran başında çalışan arkadaşların hoşuna gidecektir.

Yalnız bu temaya geçildiğinde bazı vCenter plug-inlerin bu temada düzgün çalışmayacağına dair bir uyarı beliriyor onu da belirtmek isterim. Görüntüsü de aşağıdaki gibi;

Benim en çok canımı sıkan husus web client olduğu için bu detayla başladım yine HTML5 client için yapılan iyileştirmelerden devam edelim;

  • Performans grafiklerine için sağ üst köşeye pop-up chart özelliği eklenmiş. Bu sayede performans grafikleri bir pop-up pencerede görüntülebiliyor. Düşük çözünürlüklü ekranlarda bu sıkıntı oluyordu.
  • Daha önce sanal makinerin tag ve custom attribute alanlarında yer alan bilgiler ile arama yapılamıyordu, artık bu durumda ortadan kalktı.

Gözüme ilk çarpanlar şimdilik bunlar, tüm yenilikler için aşağıdaki makaleme göz atabilirsiniz.

VMware vSphere 6.7 Update 1 Çıktı

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VMware Explore 2023

VMware Explore 2023, kurumsal uygulamalar, bulut mimarisi, altyapı, EUC, network ve güvenlik ile ilgilenenler de ...

VMware Tanzu – Storage

Bir önceki yazımda kubernetes platformları storage konseptleri hakkında temel bilgiler paylaşmıştım. Bu yazımda da Tanzu ...

Kubernetes Platformları – Storage

Bu makalemde kubernetes platformlarında kullanılan depolama çözümleri ile ilgili temel bilgi ktarmaya çalışacağım. VMware Tanzu ...

VMware vSAN 8 Neler Yeni?

VMware Explore 2022 da vSphere 8 ile birlikte vSAN 8 de duyuruldu. vSAN 8 ile ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: İçerik Korumalıdır !!