Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

VMware vSphere 6.7 Update 1 Yenilikleri – HTML5 Web Client

VMware vSphere 6.7 update 1 sürümü yayınlandı, uzun zamandır beklediğim özellikle bir konu haricinde yine güzel yenilikler ile donatılmış bu sürümden ilk gözüme çarpan detayları sizlerle paylaşmak istiyorum.

VMware ESXi 6.7 nin ilk sürümü 17 Nisan 2018 tarihinde yayınlanmış ve halen HTML5 client’ın tam fonksiyonel olmaması beni hayal kırıklığına uğratmıştı, sonrasında sene sonunda HTML5 client için de tüm fonksiyonların kullanılabilir olacağı bilgisi verilmişti. Sonunda bazı operasyonlar için tekrar flash client’a geçme zorunluluğu ve flash ve modern browserlar arasındaki ihtiras tarihe karışmış oldu.

Bu arada Flash Client (FLEX) halen kullanılabilir durumda.

 

HTML5 client’a bir de koyu renk tema seçeneği eklenmiş, bu tema benim gibi uzun süre ekran başında çalışan arkadaşların hoşuna gidecektir.

Yalnız bu temaya geçildiğinde bazı vCenter plug-inlerin bu temada düzgün çalışmayacağına dair bir uyarı beliriyor onu da belirtmek isterim. Görüntüsü de aşağıdaki gibi;

Benim en çok canımı sıkan husus web client olduğu için bu detayla başladım yine HTML5 client için yapılan iyileştirmelerden devam edelim;

  • Performans grafiklerine için sağ üst köşeye pop-up chart özelliği eklenmiş. Bu sayede performans grafikleri bir pop-up pencerede görüntülebiliyor. Düşük çözünürlüklü ekranlarda bu sıkıntı oluyordu.
  • Daha önce sanal makinerin tag ve custom attribute alanlarında yer alan bilgiler ile arama yapılamıyordu, artık bu durumda ortadan kalktı.

Gözüme ilk çarpanlar şimdilik bunlar, tüm yenilikler için aşağıdaki makaleme göz atabilirsiniz.

VMware vSphere 6.7 Update 1 Çıktı

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VMware Update Manager Database Sıfırlama (VCSA)

Bildiğiniz üzere VMware Update Manager veritabanına indirilmiş spesifik bir paket şu an için kaldırılamıyor, bunun ...

VMware Update Manager The host returns esxupdate error codes: -1 Çözümü

VMware Update Manager üzerinde Lenovo/IBM repositorylerini ekledikten sonra karşıma çıkan hata ve çözümünü sizlerle paylaşıyorum. ...

VMware 6.7 U1 Güncellemesi Sonrasında Veeam B&R Hatası ve Çözümü

VMware 6.7 update 1 ile birlikte bir çok yenilik beraberinde geldi. Yalnız Veeam Backup and ...

VMware vSphere 6.7 Update 1 Çıktı

VMware vSphere 6.7 Update 1 yayınlandı, bu sıradan bir update gibi görünsede bir çok konuda ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.